05.aug.2014
U ambulantu Zavoda za javno zdravstvo TK, svakodnevno se javljaju građani zbog ugriza nanesenih od strane životinja, naročito pasa. Od januara pa do kraja jula zabilježeno je 286 slučajeva ugriza životinja. Iz Veterinarske stanice Tuzla ističu da je Općina Tuzla uslovno rečeno bila Distrikt kada su u pitanju bjesnilo i ugrizi pasa.
Od 286 osoba koji su u Zavodu za javno zdravstvo potražili pomoć zbog ugriza životinja, 141 ugriz nanesen je od strane pasa nepoznatih vlasnika, odnosno pasa lutalica, dok je preko stotinu evidentiranih ugriza pasa nastalo od strane pasa poznatih vlasnika, kućnog ljubimca. Ovakve statistike govore same za sebe. Nebitno da li je u pitanju pas lutalica, ili pas koji ima vlasnika, vakcinisani ili ne ujedi pasa se dešavaju svakodnevno.
„Što se tiče potvrđene bjesnoće kod životinja, nismo imali slučaj kod životinje nepoznatog vlasnika pasa i mačaka lutalica. U prošloj godini u 12. mjesecu bila je potvrđena bjesnoća kod psa poznatog vlasnika.“, za RTV izjavila mr.med.sc. Azra Azra Džaferović – Franca, epidemiolog Zavoda za javno zdravstvo TK.
Dr. Mersed Purdić iz Veterinarske stanice Tuzla ističe da je Općina Tuzla uslovno rečeno bila Distrikt kada su u pitanju bjesnilo i ugrizi pasa. No, vremenom i programima vakcinacije protiv bjesnila problem je stavljen pod kontrolu.
„Konstantno se obavljaju preventivne vakcinacije pasa lutalica sa terena i ja se nadam da će u narednom preiodu taj dio biti obavljen i rađen.” dodaje dr. Mersed Purdić, doktor veterinarske medicine.
No, brojka od preko dvije stotine slučajeva ugriza pasa je više nego zabrinjavajuća. Danas je organizacija redovnih vakcinacija pasa lutalica protiv bjesnila, odnosno pasa nepoznatih vlasnika malo drugačija, najčešće su obuhvaćeni psi iz azila.
„Isto tako psi lutalice koje konstanto zbrinjavamo, dolaze ovamo, kastriraju se, prolaze tretman ekto i endoparazita, i prevencije protiv bjesnoće. Isto tako oni se upisuju u registar protiv bjesnila. Mi imamo bazu podataka sa psima kod kojih je urađena preventivna vakcinacija protiv bjesnila. „, ističe dr. Purdić.
Iako je zabilježen samo jedan slučaj ugriza bjesnog psa, preporuka zdravstvenih radnika je da se osoba koju je ugrizao pas, obavezno javi ljekaru. Visina cijene seruma i vakcine za cijepljenje je znao biti problem, no iz Zavoda za javno zdravstvo tvrde kako trenutno imaju određenu količinu. S ciljem sprečavanja širenja bolesti i bakterija nakon poplava i klizišta, uposlenici Veterinarske stanice Tuzla uradili su dezinsekciju, dezinfekciju i deratizaciju oko 1500 domaćinstava, odnosno preko 80 hiljada metara kvadratnih prostora.