Kalesija

Tihićeva zamjerka SDP-u: Nažalost, SDA nema televiziju koja će afirmisati rad njenih ministara!

Republika Srpska je mnogo funkcionalniji i jeftiniji entitet u ekonomskom smislu za razliku od FBiH koja je skup entitet. Zato je neophodna reforma Ustava FBiH sa ciljem da to bude efikasniji entitet i da se vidi treba li neke kantone, na primjer, ukinuti.

Rekao je to u intervjuu “Glasu Srpske” predsjednik SDA Sulejman Tihić. Komentarišući odnose unutar platformaške koalicije Tihić je istakao da je SDA njen jači dio.

“Nažalost, medijski ne stojimo dobro, jer nemamo televiziju koja će afirmisati rad naših ministara. Ovi tek treba da se uče vlasti”, istakao je Tihić.

– Ko je kriv za neuspjeh posljednjeg sastanka lidera šest stranaka u Brčkom na kojem su stranke iz RS ponudile kompromis, ali nije dogovoreno formiranje Vijeća ministara?

Predstavnici stranaka iz Republike Srpske na ovom sastanku su pokazali spremnost i želju da se dođe do novog saziva Vijeća ministara BiH, a na tom pravcu je bila i SDA. Podrška dogovoru izostala je od strane dva HDZ-a koji su tada dobili sve hrvatske pozicije, ali su uslovljavali formiranje vlasti rekonstrukcijom federalne vlade. Ne želimo da rekonstruišemo Vladu FBiH jer nema razloga za to, ona relativno dobro radi i te dvije stvari se ne mogu povezivati i uslovljavati.

– Dokle su stranački pregovori došli i kada se može očekivati formiranje Vijeća ministara?

Činio sam sve što je u mojoj moći da se dođe do dogovora, a čak sam i stranačke interese stavio po strani. Bošnjak nikad nije bio ministar finansija, a u Brčkom sam pristao da opet ne dobijemo tu poziciju. Bilo bi bolje da se ovo pitanje postavi onima koji nisu spremni da naprave kompromis. Tako sam danas manji optimista kada je u pitanju formiranje Vijeća ministara nego prije sastanka u Brčkom.

– Neformiranje Vijeća ministara je jedan od razloga zbog kojeg je BiH dobila negativan godišnji izvještaj Evropske komisije o napretku ka evropskim integracijama?

To jeste jedan od razloga što ne ispunjavamo, u onoj dinamici kako bi trebalo, uslove iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU, ali ima i drugih problema funkcionalne prirode. Na sceni su dvije političke opcije, jedna koja je opredijeljena za ispunjavanje svih uslova, odnosno donošenje zakona i po potrebi formiranje novih institucija i druga koja ima rezerve kada je u pitanju donošenje zakona, a pogotovo formiranje novih institucija, jer to prema njima zadire u nadležnost entiteta. Treba naći neku mjeru koja bi zadovoljila obje strane ma koliko to bilo teško.

– Evropska komisija je u izvještaju upozorila i na nefunkcionalne institucije na nivou BiH, a Vi se zalažete za formiranje novih?

Sigurno je da neke institucije ne rade onako kako treba i ne ispunjavaju funkcije zbog kojih su formirane. Vijeće ministara bi trebalo da djeluje u tom pravcu, jer je to prvenstveno njihova obaveza. U prvom redu treba da se prekontroliše rad institucija koje su u vezi sa napretkom ka EU, jer Hrvatska postaje članica EU i najavljuju se barijere za izvoz robe iz BiH na njeno tržište. Institucije koje su zadužene za kontrolu proizvoda čini se da ne rade svoj posao kako treba i neće moći spremno da dočekaju taj period. Analiza rada pojedinih institucija trebalo je da bude obavljena i ranije.

– Kako komentarišete izjavu američkog ambasadora u BiH Patricka Moona da FBiH treba reformisati zbog njenog kompleksnog uređenja?

Kada posmatramo strukturu BiH imamo zamjerki na funkcionisanje institucija BiH, a kada posmatramo entitete činjenica je da je Republika Srpska mnogo funkcionalniji i jeftiniji entitet u ekonomskom smislu za razliku od FBiH koja je skup entitet. U Sarajevu, na primjer, imamo opštine, grad, kanton, entitet i državu, odnosno pet nivoa vlasti na jednom mjestu. To je skup i nefunkcionalan sistem koji treba pojednostaviti.

– Na koji način bi to moglo da se uradi?

Za to je neophodna reforma Ustava FBiH sa ciljem da to bude efikasniji entitet i da se vidi treba li neke kantone, na primjer, ukinuti.

– Koliko ste zadovoljni pozicijom SDA u platformaškoj koaliciji u FBiH? Čak su i neki funkcioneri vaše stranke upozoravali da se SDA nalazi u sjeni SDP-a koja na sve važnije funkcije imenuje svoje ljude i donosi najvažnije odluke?

Nije tačno da je SDA u sjenci SDP-a. Kada je u pitanju raspored bošnjačkih pozicija, smatram da je SDA tu bolje prošla. Mi smo dugo u vlasti i znamo koje su institucije važnije i značajnije i u pregovorima smo se uglavnom izborili za njih. Ne može se reći da smo mi lošije prošli jer je kadar SDA jači dio vlasti platforme. Nažalost, medijski ne stojimo dobro, jer nemamo televiziju koja će afirmisati rad naših ministara. SDA je u medijskoj sjeni, a u stvarnosti su ministri iz SDA koji imaju iskustvo, odgovornost i koji vode realnu i ozbiljnu politiku jači dio vlasti. Ovi tek treba da se uče vlasti.

– Kakvo je stanje unutar SDA u kojoj u posljednje vrijeme traju prepucavanja u pojedinim kantonima, a poznata je i podjela na Vašu i frakciju Bakira Izetbegovića?

U SDA nema nikakvih unutarstranačkih sukoba. Ima jedan medij koji stalno nešto izmišlja ili potura razne neistine i glasine. U SDA nikada nije bilo bolje stanje. Neki ne razumiju da postoje stranke u kojima potpredsjednik može da ima drugačije mišljenje od predsjednika i da to može da jasno kaže, a da zbog toga nema nikakvih problema. Što se tiče jedinstva stranka nikad nije bolje stajala.

24sata.info

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
[contact-form-7 id="257132" title="Report error"]

Komentari

Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

Izdato narandžasto upozorenje za sutra

Mersihin recept za čupavce

VIDEO/Ervinova priča o kolekcionarstvu počinje još od 1997.godine: …

VIDEO/Prvi sajam kolekcionarskih autića u Kalesiji okupio 17 izlagač …

Razmislite: Koliko vas zaista košta taj tiket? -pitaju vas učenici s …

CLOSE
CLOSE