Kalesija

Teritorij na kojem žive Bošnjaci u BiH nakon popisa izgledat će kao Palestina!?

Popis stanovništva bez člana 48. pokazat će da su Bošnjaci u RS svedeni na Karadžićevih tri posto

Međunarodna zajednica agresorima je uvažila učinak i od BiH napravila Palestinu, novu Palestinu u srcu Evrope, izjavio je svojevremeno bivši hrvatski predsjednik Stjepan Mesić, konstatirajući da je provedena velikodržavna Miloševićeva i Tuđmanova zavjera i dogovor za podjelu BiH.

Nedavno je ovu tezu u duelu s predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom iznio i lider LDP-a Srbije Čedomir Jovanović, koji se usprotivio formiranju “jedne Palestine od dva miliona ljudi”, sugerirajući da su područja u BiH već etnički iskristalizirana.

Zvanični podaci

To što je uvažila međunarodna zajednica, nedavno su, nažalost, prihvatili i politički predstavnici bošnjačkog naroda, koji je najveća žrtva velikosrpskog i velikohrvatskog projekta.

Da su u pravu svi oni koji tvrde da će rezultati popisa bez člana 48. Zakona o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova u BiH, koji će biti održan od 1. do 15. aprila 2013. godine zacementirati rezultate genocida nad većinskim bh. narodom, govore podaci o broju povratnika Bošnjaka u Republiku Srpsku.

Oni se mjere tek s nekoliko procenata. Veliki dio RS, u kojem su prije rata većinski bili naseljeni Bošnjaci, danas je etnički čist teritorij, s više od 90 posto srpskog stanovništva. Mnogo je mjesta u RS u kojima nema nijednog Bošnjaka!

Popis najavljen za 2013. ogolit će zastrašujuću istinu: Bošnjaci u RS svedeni su skoro na onih famoznih Karadžićevih tri posto u tom entitetu. Popis bez člana 48. Zakona pokazat će da je teritorij na kojem žive Bošnjaci u poslijeratnoj BiH sužen na toliko uzak prostor da on, nažalost, podsjeća na današnje granice Palestine!?

Nakon 2013. bit će izgubljene sve nade da će se povratnici ikada vratiti u svoje domove, a posebno zbog činjenice da će ih nestati iz vlasti. Do sada se nekako i čuo njihov glas, a ranijim članom 48. bilo je predviđeno da se rezultati o etničkoj strukturi stanovništva popisa iz 1990. primjenjuju pri formiranju vlasti u BiH sve do potpune primjene Aneksa 7 Dejtonskog sporazuma, odnosno završetka povratka izbjeglih i raseljenih lica.

Kada se utvrdi da se Bošnjaci u velikom broju gradova manjeg bh. entiteta mogu nabrojati na prste, nekada većinskog naroda nestat će i iz izvršne i zakonodavne vlasti te entitetskih i općinskih institucija. RS će tada i zvanično biti jednonacionalni, srpski entitet.

Da je većina gradova u RS danas faktički etnički očišćena, potvrdio nam je donedavno glavni trebinjski imam Husein ef. Hodžić, istaknuti borac za povratak u istočnu Hercegovinu. On je za “Avaz” kazao da od prijeratnih 6.000, danas u Trebinju živi oko 200 Bošnjaka. Godinama se broj njihovih predstavnika u Općinskom vijeću smanjuje, tako da danas nemaju nijednog. Imali su ih pet 2001. godine.

Nikakva snaga

– Tih 200 osoba nisu nikakva snaga, jer nemaju nikakav utjecaj niti svoje predstavnike u vlasti. U Trebinju je, nažalost, još dobro, ali ima gradova u istočnoj Hercegovini u kojima nema nijednog Bošnjaka, iako ih je prije rata bilo između pet i šest hiljada. To je rezultat genocida i protjerivanja Bošnjaka, koje su legalizirali svi oni koji su glasali za ovakav zakon o popisu u Parlamentu BiH. To su potpuni ludaci, koji glasaju protiv sebe – kaže ef. Hodžić.

On dodaje da je još veća ludost inicijativa za ukidanje prava glasa bh. dijaspori na lokalnim izborima, o čemu je naš list već pisao, a što je prijedlog Demokratske inicijative za Evropu (DIE), čiji članovi su predstavnici osam parlamentarnih stranaka u BiH (SDA, SDP, SBiH, SNSD, PDP, DNS, HDZ BiH i HDZ 1990). Upravo je ukidanje prava glasa dijaspori završni čin etničkog čišćenja RS, zbog čega ne treba sumnjati da će predstavnici Srba u državnoj vlasti do kraja insistirati na ovoj ideji.

Etnički čist entitet bio je cilj Radovana Karadžića koji je provodio koncept Miloševića i Tuđmana, prema kojem posebno u pograničnim dijelovima BiH od Bihaća do Neuma, s jedne strane, i uz rijeku Drinu, s druge, “ne smije biti muslimanskoga uha”.

Prvi dio ovog plana proveden je likvidacijama i protjerivanjem. Drugi dio je pravno i faktičko cementiranje rezultata etničkog čišćenja, koje je pri kraju. Ostalo je još da se popiše ono malo preživjelih Bošnjaka u RS i tako ozvaniče rezultati najvećeg etničkog čišćenja u Evropi nakon Drugog svjetskog rata.

Trnka: Srbi će izbaciti član 48. i iz Ustava RS

Profesor ustavnog prava Kasim Trnka kaže za “Dnevni avaz” da entitetski ustavi imaju izričite odredbe u kojima se kaže da sve dok se konačno ne provede Aneks 7 Dejtonskog sporazuma, mora se primjenjivati popis stanovništva iz 1991. godine, na osnovu kojeg se utvrđuje proporcija nacionalne zastupljenosti u institucijama vlasti.

– Pitanje je šta sada, nakon što je donesen ovakav državni zakon o popisu, koji briše ovu odredbu. Kako će se to u praksi primjenjivati? Prioritet ima Ustav entiteta. Međutim, ne treba sumnjati da će u RS pokušati mijenjati i Ustav entiteta. Bošnjaci će potegnuti zaštitu vitalnog nacionalnog interesa, pa će konačnu odluku donijeti Ustavni sud RS. Na osnovu dosadašnjih odluka, ne treba sumnjati kako će presuditi – kaže Trnka.

Progoni muslimana traju više od 150 godina

Muslimansko stanovništvo na našim prostorima uništavano je već više od 150 godina i fizički i etnočišćenjem. To se, kao u srednjem vijeku, radi nekažnjeno, pred očima Evrope i svijeta. Bošnjaci su već predugo žrtve istrebljenja i progona radi osvajanja teritorija i pomicanja granica Srbije i Crne Gore na zapad, a Hrvatske na istok.

Iste metode primjenjivane su za vrijeme Prvog srpskog ustanka od 1804. do 1813. godine, zatim poslije donošenja Hatišerifa 3. avgusta 1830. godine, kada su iz Srbije gotovo svi muslimani poubijani ili protjerani u Bosnu, pa u Prvom i Drugom svjetskom ratu i sve do agresije na BiH od 1992. do 1995. godine.

 

Avaz

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
[contact-form-7 id="257132" title="Report error"]

Komentari

Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

Članovi KUD-a “7. april” priredili slavlje u čast Arnele …

Koncertom Kamernog simfonijskog orkestra Zenica nastavlja se “Zi …

Prof.dr. Edin Glogić: Ključni faktor za uspješnu implementaciju odl …

VIDEO/ Dječaci iz FK “Bosna” pobjednici prvog Novogodišn …

Veterani ekipe “Lisača” odbranili titulu na turniru ̶ …

CLOSE
CLOSE