12.feb.2012
Svjesni ste da će se klasične sijalice na području EU do kraja godine potpuno izbaciti iz upotrebe, a one štedne vrlo su popularne i kod nas. Međutim, uznemirujući navodi koji govore o njihovoj štetnosti tjeraju nas da se pitamo: ima li više ičeg oko nas što nam ne šteti.
Izvještaj berlinskog laboratorija Alab upozorava da štedne sijalice nisu opasne samo zbog žive koja može iscuriti iz njih kada se razbiju, već i zbog potencijalno kancerogenih spojeva fenola, naftalena i stirena koje ispuštaju. Savjetuje se njihovo korištenje samo u ventiliranim prostorijama, kao i što veća udaljenost od njih kada svijetle.
I izvještaji sa Sveučilišta Haifa u Izraelu tvrde da bi štedne sijalice mogle biti opasne i prouzročiti karcinom dojke. Upozoravaju i da ta svjetlost previše oponaša dnevno svjetlo pa organizam ne stvara dovoljno melatonina.
The Migraine Action Association ističe da štedne sijalice mogu prouzročiti migrene, a dermatološka udruženja tvrde i dermatološke probleme.
‘Stav je Europske komisije da nema opasnosti od tih sijalica vezano uz elektromagnetska i ultraljubičasta zračenja. Opasnost postoji od žive ako se sijalica razbije,’ kaže dr. Krunoslav Capak, voditelj Službe za zdravstvenu ekologiju Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Šteti okolišu
Ipak, neovisni francuski istraživački centar CRIIREM upozorava da se zbog elektromagnetskog zračenja štedne sijalice ne koriste na udaljenosti manjoj od metra, npr. kao noćnu lampu uz krevet.
Na vama je sad, dragi čitatelji, odluka o tome čije ćete mišljenje od gore navedenih uzeti u obzir prilikom postavljanja štednih sijalica u vašemu domu.