09.okt.2015
Koliko je bitno voditi brigu o zdravlju zuba svakako govori i činjenica da od pokvarenih zuba stradaju
gotovo svi organi. Zanemarivanje oralne higijene kao što je pranje zuba četkicom ujutru i navečer, neredovna upotreba zubnog konca ili vodice za ispiranje usta, neće uzrokovati samo neprijatan zadah, već nas može vremenom dovesti u nezgodnu situaciju,pa čak i uzrokovati kardiovaskularne tegobe. Opet sa druge strane svakodnevna njega, pravilna ishrana i redovne stomatološke kontrole mogu spriječiti ne samo najčešće bolesti zuba – kao što su karijes na zubima,upala desni i paradentopatija – nego posredno i vrlo ozbiljne bolesti, poput onih kardiovaskularnih, respiratornih, očnih, bubrežnih.
U okviru zaštite zuba i usta djece predškolske dobi u Kalesiji registrovano je ukupno 485 oboljenja sljedećih dijagnoza:
1. Poremećaji razvoja i rasta zuba,
2. Oboljenje zubne pulpe i periapikalnog tkiva,
3. Zubni Karijes
4. Dentofacijalne anomalije
5. Druga oboljenja čvrstog tkiva zuba
Ni stanje kod djece školskog uzrasta nije bolje. U okviru zdravstvene zaštite zuba i usta školske djece i omladine registrovano je ukupno 1.295 oboljenja. Pet vodećih oboljenja su:
1. Zubni karijes,
2. Poremećaji razvoja i rasta zuba,
3. Dentofacijalne anomalije,
4. Urasli i uklješteni zubi,
5.Oboljenje zubne pulpe i periapikalnog tkiva.Kod odraslog stanovništva registrovano je 2.442 oboljenja. Prema stopama obolijevanja na 10.000 odraslog stanovništva, vodeće bolesti zuba i usta su:
Ako na zubu ostanu naslage koje se talože, bakterije proizvode otrovne materije koje mogu nadražiti desni i oštetiti zube. Najraniji stadijum bolesti desni zove se gingivitis. To je upala desni, koja može izazvati otekline, osjetljivost i krvarenje prilikom pranja ili čišćenja zuba koncem. Zbog toga je potrebno da se redovno uklanjaju zubne naslage, te da se redovno posjećuje stomatolog kako uopšte ne bi došlo do pojave bilo kakvih oboljenja.