03.apr.2025
Razvod roditelja je uvijek stresan kako za same partnere, tako i za njihovu djecu. Ali taj proces postaje još stresniji kada dođe do suda gdje počinje pravna borba za određivanje detalja među kojima je i visina alimentacije koju plaća jedan od roditelja.
Mnogo je slučajeva u kojima se razvedeni partneri ne mogu dogovoriti oko visine iznosa alimentacije, a često dolazi i do problema kada jedan roditelj ne želi plaćati alimentaciju. Upravo to dovodi do pitanja šta poduzeti dalje. Na tu temu pisala je advokat Lejla Hrvačić.
“Pitanje plaćanja alimentacije je jedno od najvažnijih pitanja koja su vezana za djecu i ostvarivanje njihovih prava i materijalne sigurnosti prilikom odrastanja. U praksi se često susrećem sa situacijama kada nakon donošenja presude bivši bračni supružnik ne želi da plaća alimentaciju pravdajući se lošom materijalnom situacijom, činjenicom da je nezaposlen ili je zaposlen, ali jednostavno ne želi da ispuni obavezu plaćanja alimentacije.
Prije svega jako je važno naglasiti da je svaki roditelj dužan da plaća alimentaciju bez obzira da li je zaposlen ili nije, pa čak i slučaju da je isti nezaposlen sud dosudi određenu visinu alimentacije. Znači roditelj ni u kom slučaju ne može biti oslobođen od te obaveze.
Pitanje alimentacije je propisano odredbom člana 216. Porodičnog zakona FBiH:
„Ako se dijete nalazi na redovnom školovanju roditelji su dužni, prema svojim mogućnostima, osigurati mu izdržavanje i nakon punoljetnosti a najdulje do navršene 26. godine života.
(2) Ako je punoljetno dijete zbog bolesti, fizičkih ili psihičkih nedostataka nesposobno za rad, a nema dovoljno sredstava za život ili ih ne može ostvariti iz svoje imovine, roditelji su dužni izdržavati ga dok ta nesposobnost traje.“
ŠTA KADA JEDAN OD RODITELJA IZBJEGAVA PLAĆANJE ALIMENTACIJE?
U slučaju kada roditelj izbjegava plaćanje alimentacije i mirnim putem ne želi da izvršava svoje obaveze koje su mu utvrđene pravosnažnom i izvršnom presudom Općinskog suda, u tom slučaju može se pokrenuti izvršni postupak na način da se prinudnim putem traži naplata alimentacije. Također jako je važno naglasiti da neplaćanje alimentacije predstavlja krivično djelo izbjegavanja izdržavanja, pa u tom slučaju se podnosi krivična prijava i roditelj koji izbjegava plaćanje alimentacije može krivično odgovarati i može mu se izreći uvjetna osuda ili kazna zatvora. U praksi se dešava da roditelju koji izbjegava plaćanje alimentacije može biti i izrečena kazna zatvora, a ne samo uvjetna osuda. Podnošenje krivične prijave u većini slučajeva dovodi do toga da nesavjesni roditelj počne ozbiljno shvatati svoju obavezu i u strahu od krivičnog gonjenja počne da izvršava svoje obaveze. Ovaj tekst treba da ohrabri upravo one roditelje koji su dobili starateljstvo nad mldb. djetetom, ali drugi roditelj izbjegava da ispuni svoju obavezu plaćanja alimentacije i na tom roditelju je sva obaveza oko obezbjeđivanja finansijske sigurnosti zajedničkog malodobnog djeteta.
Ovo treba da ohrabri roditelje u ovakvim situacijama da pokrenu izvršne postupke radi prinudne naplate alimentacije, kao i da pokrenu i krivične prijave kako bi nesavjesni roditelji shvatili ozbiljnost situacije kada izbjegavaju plaćanje alimentacije, jer je upravo alimentacija djetetovo pravo i da neplaćanjem iste samo nanose štetu svom djetetu i uskraćuju mu zadovoljavanje njegovih najosnovnijih potreba.
Istovremeno takav roditelj rizikuje da bude osuđen u konačnici zbog izbjegavanja izdržavanja svog djeteta. Suština ovog članka jeste da svi roditelji znaju da nisu dužni da samo oni doprinose izdržavanju svog djeteta, već da je na izdržavanje njihovog mldb. djeteta dužan da doprinose i drugi roditelj, te ukoliko isti izbjegava da izvršava svoje obaveze, da u tom slučaju postoji način da koji će prinudnim putem svoje obaveze morati da izvrši.”