22.mar.2011
Kada smo pod stresom trošimo veće zalihe vitamina i minerala. I ako se pravilno hranite u periodima povećanih psihičkih ili fizičkih napora potrebno je unositi više vitamina i minerala.
Antistresna hrana
U periodima stresa izbjegavajte kafu, crni i zeleni čaj, coca-colu i energtska pića kao i alkohol. Rafinirani šećer i kofein (osnovni sastav coca-cole i energetskih pića), izazivaju brze uspone i padove šećera u krvi što je veliki šok za organizam.
Hrana za mir i spokoj
Šećer i skrob u ugljenimhidratima povećavaju nivo serotonina u mozgu i donose nam dobro raspoloženje i mir. Jedite integralnu tjesteninu, integralni hljeb, interalni pirinač, grah, krompir, voće, povrće…
Protiv zabrinutosti
Složeni ugljenihidrati biljnog porijekla posebno krompir, integralne žitarice, hljeb, pirinač, kokice, med sadrže triptofan koje tijelo pretvara u serotonin koji je prirodno sredstvo protiv depresije. Ugljenihidrati podstiču otpuštanje insulina u krvotok a inzulin čisti put triptofanu da dođe do mozga i pretvara se u “hormon spokoja” serotonin. To nam daje osjećaj mira i zadovojstva, omogućava normalan san, smanjuje apetit i podiže prag bola.
Ako ste nervozni i uznemireni, izbjegavajte kafu i sve energetske napitke sa kofeinom, crni i zeleni čaj, piše Blic.
Protiv depresije
Jedite složene ugljenehidrate, crni hljeb, integralnu tjesteninu i pirinač, suhe smokve i kajsije, grah. Neophodna je i folna kiselina koje ima u tamnozelenom lisnatom povrću (npr. spanak), selena ima u sjemenkama suncokreta, luku, feferonima, tunjevini. Nedostatak folne kiseline (folacina) je jedan od uzroka depresije jer sarađuje u stvaranju serotonina. Folna kiselina spada u vitamine B kompleksa, i može se dodavati u tabletama. Ako ste tužni izbjegavajte alkohol, jer je depresor nervnog sistema, što znači pojačava depresiju.
(24sata.info)