Kalesija 15°

Saudin Karić iz Hajvaza bez “štele” upisao Vojnu akademiju u Turskoj

OLYMPUS DIGITAL CAMERADvadesetogodišnji Saudin Karić iz nekadašnjeg kalesijskog naselja Hajvazi koje sada pripada Opštini Osmaci nije kao većina svojih vršnjaka razmišljao da nakon srednje škole napusti BiH. Završio je Mješovitu srednju školu u Kalesiji smijer Veterinarski tehničar, a nakon toga pokušao je da upiše Pravni fakultet u Tuzli.

„Predao sam papire za fakultet prošle godine, ali nisam zadovoljio potrebne kriterije. Bio sam malo razočaran, ali nikada nisam razmišljao da napustim BiH. Sa ocem sam se bavio poljoprivredom i stočarstvom u Hajvazima i čekao sam novu priliku da nešto upišem“, priča nam Saudin.

Jednog dana od prijatelja je putem interneta dobio link da Ministarstvo odbrane BiH traži kadete za obuku na Vojnoj akademiji u Turskoj, te je u razgovoru sa roditeljima odlučio da se prijavi, da pokuša.

„Otišao sam u Sarajevo uradio test općeg znanja, a zatim i test fizičke spreme. Sve sam zadovoljio, ali zbog velikog broja kanidata rekli su da će nam javiti naknadno ko je prošao. Jedan prijatelj mi je kazao ako me pozovu na ljekarski pregled da sam prošao 100 posto“, govori Saudin dok s njim ispijamo čaj u jednom kalesijskom lokalu.

saudin_karic1Ističe da nije očekivao poziv, a onda mu je muštuluk uzela sestra koja je dok je on bio vani sa ocem rekla da je primjen i da treba ići na ljekarski pregled.

„Nisam mogao da vjerujem uspio sam. Otišao sam u Ministarstvo odbrane i sve su mi objasnili kako i šta dalje. Sada sam u Turskoj vojnoj akademiji i školujem se za oficira zajedno sa još šest osoba iz BiH, a kada se vratim u BiH bit ću angažovan u Oružanim snagama BiH“, kazuje nam Saudin.

Kako nam je kazao obrazovanje će trajati pet godina, a njegovi prijatelji mu i dalje ne vjeruju da je to sve uspio bez „štele“ na koju se danas mnogi oslanjaju.

„I dalje mi ne vjeruju. Ovo sve što sam postigao postigao sa bez ikoga da me „pogura“, majka je domaćica otac poljoprivrednik, a ja sam ipak „upao“ među šest najboljih iz BiH koji su u Turskoj“, ističe Karić.

Za Vojnu akademiju u Turskoj kaže da je obrazovna ustanova jer je tu naučio mnoge stvari. Naučio je engleski i turski jezik a sada će početi da uči i francuski.

„Svako jutro ustajemo u 05:30 i u prvom redu prilikom postrojavanja smo mi iz BiH i za nas kažu da smo najodgovorniji od svih, iako ima tu i osoba iz drugih zemlja. Na akademiji nas uče mnogim stvarima, ali ono što je najbitnije uče nas kako postati čvrst čovjek.“, priča Saudin.

Posebno je sa hvaljenjem opisivao djevojke u Turskoj za koje kaže da su prelijepe i da se znaju ponašati i da veoma poštuju vojna lica u ovoj državi.

Za sada njegovo školovanje plaća Turska, a od Ministarstva odbrane je dobio ssaudin_karictipendiju koja podmiruje njegove osnovne troškove.

Saudin nam govori da mnogo uči, ali da vikend ima slobodan tako da je često na ulicama Ankare i da upoznaje kulturu ove države i ovog naroda.

„Sada sam došao malo da obiđem roditelje, a u Tursku se vraćam naredne sedmice pa sam opet tu u junu ili julu“, priča nam Saudin.

Kada školovanje privede kraju Saudina Karića čeka siguran posao u njegovoj državi za koju kaže da je najbolja na svijetu i da bi se u njoj samo trebali promijeniti ljudi, odnosno da više rade, a da manje vjeruju i vežu se za politiku.

 

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?

    Ukoliko imate više informacija o temi ili nam želite prijaviti grešku možete nas kontaktirati i na e-mail: ntv@neon.ba.

    Komentari

    Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

    Rudara u Mramoru zatrpala zemlja, spasioci ga pokušavaju izvući

    Biblioteka na otvorenom u haremu Tabhanske džamije: “Promoviram …

    Sazlije iz Živinica nastupaju na svečanom skupu povodom proslave sto …

    Sportisti iz Njemačke uživali u vožnji bicikla sa članovima BK Ži …

    Sloboda medija upitna: Novinar Fahrudin Sinanović tokom karijere se s …

    CLOSE
    CLOSE