Kalesija 13°

Real konačno u četvrtfinalu, Pjaniću 10minuta/ Chelsea i Copenghagen miroljubivo

Madridski Real na svom je Santiago Bernabeu savladao Lyon s uvjerljivih 3:0 i izborio plasman u četvrtfinale Lige prvaka, osvetivši se tako Francuzima za eliminaciju iz prošle sezone.

Marcelo je doveo sastav Josea Mourinha u vodstvo nakon 37 minuta igre, a u nastavku su sve dileme oko pobjednika riješili Karim Benzema, bivši igrač Lyona koji je i u prvoj utakmici, odigranoj na Gerlandu, zatresao mrežu Huga Llorisa, te Angel Di Maria.

Madrižani su od prve minute počeli stvarati pritisak na gol gostiju iz Lyona. U trećoj minuti Marcelo nakon gužve u šesnaestercu puca iskosa slijeve strane, ali Hugo Lloris brani pokušaj Brazilca. Narednih 15-ak minuta na Santiago Bernabeu nije se dešavalo ništa zanimljivo.

Tek je u 17. minuti Cristiano Ronaldo galvom pucao ravno u Llorisa. Prethodno ga je sjajno uposlio Mesut Oezil slijeve strane. Lyon je uzvratio četiri minute kasnije, kada je Jeremy Toulalan pucao sa ruba kaznenog prostora, ali je Iker Casillas sjajnom paradom uspio odbraniti.

Ronaldo je u 26. minuti sjajno prošao lijevom stranom, zatim topovski šutirao, lopta išla pod samu prečku, ali je Lloris pokazao zašto je prvi golman francuske nogometne reprezentacije. Madridski Real je bolju igru u prvom poluvremenu krunisao pogotkom u 37. minuti.

Marcelo je odigrao dupli pas s Ronaldom, napravio pravi slalom kroz odbranu Lyona i onda preciznim udarcem matirao Llorisa. Do kraja prvog dijela Lyon je primio još jedan gol, no pogodak Karima Benzeme poništen je.

Dobar napad Reala u 51. minuti. Oezil i Benzema sjajno su izigrali gostujuću odbranu, na kraju je Nijemac tukao, no njegov udarac je izblokiran od strane Crisa. Tri minute kasnije Oezil je skoro iz mrtvog ugla izveo slobodni udarac, pokušao direktno ka golu, ali je Lloris uspio odbiti loptu u polje. Potom je Ronaldo prošao dva Lyonova igrača na sredini terena, pucao sa oko 35 metara, ali je to otišlo visoko iznad gola.

U 63. minuti Benzema se nije snašao te je izgubio loptu desetak metara od Lyonovog gola. Pao je u duelu sa jednim gostujućim igračem, no naravno nije bilo govora o penalu.

Real se u nastavku zatvorio, ali je igrao na kontranapade i jedan takav pretvorio se u sigurno vodstvo Kraljeva. Desilo se to u 66. minuti. Marcelo je poslao sjajnu loptu sa svoje polovice, Benzema izašao sam pred Llorisa iskosa s lijeve strane, te je prizemno plasiranim udarcem ponovo zabio svom bivšem klubu.

Sve je bilo riješeno deset minuta kasnije. Oezil je glavom spustio loptu za Di Mariju, koji u trku izlazi sam pred Llorisa i vrhom kopačke potkopava loptu preko Llorisa koji je ostao na zemlji. Claude Puel, trener Lyona, tek je u 80. minuti, kada je sve već bilo riješeno, u igru poslao bh. reprezentativca Miralema Pjanića.

No, Lyon ni sa Pjanićem nije puno pokazao i Real se zasluženo domogao četvrtfinala gdje se još nalaze Inter, Manchester United, Barcelona, Chelsea, Shakhtar, Schalke i Tottenham. Parovi četvrtfinala bit će poznati nakon žrijebanja koje će se održati u petak.

Real Madrid – Lyon 3:0 (Marcelo 37, Benzema 66, Di Maria 76)

REAL MADRID: Casillas – Marcelo, Carvalho, Pepe, Ramos – Khedira, Alonso, Cr. Ronaldo /od 73. Adebayor/, Oezil, Di Maria /od 78. Granero/ – Benzema /od 84. Lass/. Trener: Jose Mourinho.

LYON: Lloris – Cissokho, Lovren, Cris, Reveillere – Kallstrom, Toulalan, Gourcuff /od 69. Pied/- Delgado, Lopez, Briand /od 46. Gomis/. Trener: Claude Puel.

USKORO VIDEO
———————————————-

Chelsea – Copenhagen 0:0

Drugi večerašnji susret je donio duel Chelseaja i Copenhagena na Stamford Bridgeo. Londonska ekipa je u prvoj utakmici upisala uvjerljivu gostujuću pobjedu rezultatom 2:0. Očekivano, Chelsea je nametnuo svoju igru od samog početka utakmice i konstantno napadao na protivnički gol. Redale su se prilike Anelke, Lamparda i Drogbe, ali je prvi dio susreta završen rezultatom 0:0. Najbolju priliku za Copenhagen je imao Dame N'Doye.

U nastavku utakmice, dominacija ekipe Carla Ancelottija je nastavljena. Želju za pobjedom i u ovoj utakmici je pokazao John Obi Mikel, koji je u 51. minuti pogodio prečku. Najuporniji u nastojanjima da postignu gol su bili Chelseajevi Anelka, Ramires i Drogba, dok se u protivničkoj ekipi najviše trudio N`Doye. U finišu utakmice su pokušali Bosingwa i Michael Essien, ali promjene rezultata nije bilo. Remi na Stamford Bridgeu uz pobjedu na gostujućem terenu je bio sasvim dovoljan da se Chelsea probije do četvrtfinala.

Chelsea i Real su se u četvrtini finala pridružili Barceloni, Shakhtaru, Schalkeu, Manchester Unitedu, Tottenhamu i Interu.