Kalesija 11°

Rat u Maliju: Činjenice koje bi trebali znati!

drzava maliFrancuska vlada u svojoj izjavi istaknula je da će „…poslati 2500 vojnika da podrže vojsku vlade Malija u ratu protiv islamističkih pobunjenika. Francuska je već rasporedila 750 svojih vojnika u Maliju, i francuski nosači aviona stižu u Bamako u utorak..Mi ćemo nastaviti raspoređivati naše snage na kopnu i iz zraka…Mi imamo jedan cilj. Da osiguramo da nakon našeg odlaska, nakon što završimo našu intervenciju, Mali bude sigurna država, da ima legalnu vlast, izborni proces i da ne bude više terorista koji će prijetiti njenoj teritoriji.“

Ovo je službena priča Francuske i onih koji je podržavaju. I naravno ovo je ono što prenose mainstream mediji. Francusku podržavaju i drugi članovi NATO-a. Američki sekretar odbrane Leon Paneta potvrdio je da SAD obezbjeđuje obavještajne podatke za francuske snage u Maliju. Kanada, Belgija, Danska i Njemačka su također javno podržale francusku invaziju, obećavajući logističku podršku u slamanju pobunjenika. I ako povjerujemo u ovu službenu verziju i objašnjenje razloga intervencije u Maliju, bićemo uskraćeni za prave razloge intervencije. Pogled na prirodna bogatstva Malija otkriva o čemu se tu ustvari radi.

Zlato: Mali je treći proizvođač zlata u Africi, sa velikim istraživanjima koja još uvijek traju. Mali je poznat po svome zlatu još od doba velikog kraljevstva Malija i hodočašća u Mekku cara Kankou Musse 1324. godine, kada je njegova karavana nosila sa sobom više od 8 tona zlata! Zbog toga je Mali tradicionalno zemlja rudarstva više od pola milenijuma. Trenutno Mali ima sedam rudnika zlata koji uključuju: Kalanu i Morilu i južnom dijelu Malija, Jatelu, Sadiolu i Luolo u zapadnom dijelu Malija, te rudnike u kojima je nedavno počelo iskopavanje Sijama i Tabakoto. Ubrzani projekti istraživanja i eksploatacije zlatnih žila su ona u: Kofi, Kodieranu, Komanu, Banankorou, Kobadi i Nampali.

Uranijum: ohrabrujući znaci i istraživanja su u punom zamahu. Istraživanja trenutno vrši nekoliko kompanija sa jasnim indikacijama o depozitima uranijuma u Maliju. Uranijumski potencijali u locirani u oblasti Falea, na oko 150 km terena…procjenjuje se da se radi o 5000 tona uranijuma u ovom depozitu. Projekt Kidal, u sjeveroistočnom dijelu Malija, oblasti od 19,930 km2…takođe naslage su pronađene u Samitu, regionu Gao itd.

Dijamanti: Mali ima potencijal za razvitak i eksploataciju dijamanata: u administrativnoj oblasti Kejes (Kayes- rudarski region 1), otkriveno je 30 kimberlitnih cijevi, od kojih 8 sadrže tragove dijamanata. Manji dijamanti su nađeni u administrativnoj regiji Sikaso (južni Mali).

Dragocjeno kamenje: Krug Niora i Bafulabe: granat i rijetki magnetski materijali
Krug Bougunija i bazen Faleme: pegmatitski minerali
La Gourma: granati i minerali (corindon)
L’Adrar des Ilforas: pegmatiti i metamorfozni minerali
Zona Hombori Douentza: kvarc i karbonati

Željezna ruda, boksit i mangan: značajni su resursi u Maliju, ali još uvijek neistraženi. Prema procjenama Mali ima više od 2 miliona tona rezervi željezne rude lociranih u oblastima Djidian-Kenieba, Diamou and Bale. Rezerve boksita se procjenjuju na 1,2 miliona tona i locirane su u oblasti Kita, Kenieba i Bafing makana. Tragovi rude mangana pronađeni su u Bafing- Makani, Tondibi i Tassigi.

Drugi mineralni resursi i potencijali u Maliju: bakar, mramor (10,6 miliona tona rezervi), gips, kaolin glina, fosfat, olovo i cink, litijum, lignit, kamena so i dijatomit.

Petroleumski potencijali Malija su dokumentovani još od 70-ih godina prošlog stoljeća, sa sporadičnim istraživanja i indikacijama da postoje naftna nalazišta. Povećanjem cijene nafte i gasa, Mali je ubrzao promociju i istraživanja naftnih nalazišta. Mali također može da obezbjedi stratešku transportnu rutu za subsaharsku naftu i gas prema zapadnom svijetu, te postoji mogućnost povezivanja bazena Taoudeni sa evropskim tržištom preko Alžira. Već je počeo rad na prikupljanju prijašnjih istraživačkih rezultata, sa fokusom na 5 sedimentarnih bazena na sjeveru zemlje: Taoudeni, Tamesna, Ilumenden, Ditch Nara i Gao.

I zato bez obzira na izvještaje zapadnjačkih mainstream medija cilj ovog novog rata nije ništa drugo do krađa i eksploatacija prirodnih resursa u još jednoj državi, obezbjeđujući siguran pristup međunarodnim korporacijama da to urade. Ono što se radi sada u Maliju bombama i mecima, radi se i Grčkoj, Irskoj, Portugalu i Španiji kroz dužničko porobljavanje.

A u Maliju ludi pate i umiru. Prije dva dana (13.01) „Guardian“ je izvijestio:“ Broj ljudskih žrtava se još ne može tačno utvrditi, ali prema prvim podacima najmanje je 11 Malijaca ubijeno u Koni. Sori Diakite, gradonačelnik Kone, rekao je da su ubijena djeca koja su se utopila nakon što su skočila u rijeku u namjeri da se spasu od bombardovanja. Drugi su ubijeni u svojim dvorištima, ili van svojih domova. Ljudi su bježali i pokušavali naći skloništa. Neki su se utopili u rijeci. Najmanje troje djece se utopilo. Pokušavali su preplivati na drugu stranu. Bilo je i velikih razaranja- izjavio je gradonačelnik, koji je pobjegao iz Kone sa porodicom i sada je u Bamaku.“

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
[contact-form-7 id="257132" title="Report error"]

Komentari

Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

Rijad Alić novi trener FK “Memići”

Velike poplave u dijelovima BiH, alarmantno stanje u Jablanici

Putevi u BiH: Obilne kišne padavine koje su pogodile veći dio zemlj …

Servisne informacije iz Živinica (4. 10. 2024.)

Servisne informacije iz Kalesije (4. 10. 2024.)

CLOSE
CLOSE