Kalesija 13°

Inter iz ponora do 1/4 finala, Chicarito odveo Manchester među osam

Šok utakmicu na Allianz-Areni odigrali su Bayern i Inter. Bavarci su na poluvremenu imali vodstvo od 2:1 i onaj gol prednosti iz prve utakmice, no gosti iz Milana vratili su se utakmicu, a minut prije kraja golom Pandeva prošli u četvrtfinale.

Bayern je, do primljenog pogotka, dobro počeo utakmicu. U prvom napadu Arjen Robben je ubacio pred gol Intera, ali robusni njemački napadač Mario Gomez nije najbolje zahvatio loptu i ona se našla u naručju Julija Cesara.

Na drugoj strani mreža se već zatresla. Desilo se to u četvrtoj minuti. Makedonac Goran Pandev sjajnom je loptom za Samuela Eto'a “izbacio” Bayernovu odbranu, a Kamerunac poklone poput ovog jednostavno ne odbija. Prizemnim je udarcem plasirao loptu iza leđa Thomas Krafta. Domaći su protestovali kako je Eto'o bio u nedozvoljenoj poziciji, no to im nije pomoglo.

Opasni Gomez u destoj minuti dolazi do lopte na desnoj strani Interova šesnaesterca, bježi Luciju, snažno puca, ali je Brazilac uspio u posljednji čas uklizati i blokirati njegov pokušaj. Allianz-Arena je proključala u 21. minuti.

Raspoloženi Robben ljevicom je tukao sa 23-24 metra od gola Intera, Julio Cesar ispustio loptu koju je pokušao uhvatiti, a “odbijanac” Gomez, okrenut leđima ka golu, poslao u mrežu očajnog Cesara. Bio je to osmi gol njemačkog reprezentativca u Ligi prvaka ove sezone. Upravo on je postigao onaj gol za Bayern u prvoj utakmici osmine finala koja je odigrana na Giuseppe Meazzi.

Atak Bavaraca nastavio se do kraja prvog dijela. Skoro svaki napad domaćih djelovao je opasno, pa je Cesar u nekoliko vrata spašavao Inter od veće blamaže u prvom dijelu. U 25. minuti Robben je s 24 metra prizemno šutirao po sredini gola, ali je ovaj put Cesar bio mnogo sigurniji.

Minut kasnije Gomez iskosa s desne strane snažno šutira, Julio Cesar još bolje brani. Veliku prednost njemačkom sastavu donosi – Nijemac Thomas Muller. Iako nije puno toga pokazao u prvih pola sata, postigao je vrijedan pogodak. Robben je ponovo zaslužan, sjajnom je asistencijom uposlio Mullera koji izlazi sam pred brazilskog golmana i rutinski loptu prebacuje preko Brazilca u mrežu.

Sve je u 35. minuti mogao riješiti Franck Ribery. No, Francuz je propustio stopostotnu priliku. Izašao je potpuno sam pred Cesara, potom pokušao pogoditi desni ugao, ali je Cesar sjajno odbranio. Nova velika prilika za Bayern u 40. minuti. Robben je opet pucao, Cesar ponovo teško odbranio, lopta se potom šetala po gol-liniji, a onda je Ranocchia uz pomoć stative spasio.

Do kraja prvog dijela još jedan ozbiljan pokušaj Bavaraca. Christian Chivu, Rumun u odbrani gostiju, griješi, lopta dolazi do Robbena koji sa nekih šest metara pogađa vanjski dio mreže.

U trećoj minuti nastavka novi pokušaj ka golu očajnih gostiju iz Milana. Bastian Schweinsteiger je prizemno pucao sa 23 metra, ali Cesar je bez većih poteškoća ukrotio udarac Nijemca. Leonardo nije imao šta čekati, pa je odmah u 51. minuti umjesto Stankovića ubacio mlaodg i prodornog Coutinha.

Nova, po ko zna koja, prilika za Bayern u 62. minuti. Robbenov centaršu s lijeve strane našao se na ‘desnici’ Gomeza, Cesar je uspio nekako zaustaviti poluvolej nekadašnjeg napadača Stuttgarta.

Inter se vratio u igru u 63. minuti. Eto'o je kratko vratio loptu za Sneijdera koji iz prve šutira sa dvadesetak metara, a lopta se uz samu desnu stativu Krafta provukla u mrežu domaćih. Gosti su znali da ih samo pobjeda, kakva-takva, može odvesti dalje. Krenuli su na sve ili ništa. U 67. minuti Goran Pandev puca preko gola Krafta, iz veoma izgledne prilike.

Potom je Van Gaal odlučio “stati na loptu”, učvrstiti vezni red, pa je umjesto Robbena ubacio Altintopa. U 70. minuti novi pokušaj Intera. Pandev je ponovo pokušao, no njegov udarac odlazi malo pored lijeve stative Krafta. Par minuta kasnije, Pandev iz mat-pozicije, s nekih 16 metara, puca pored gola Bayerna.

Bayern se branio, Inter je konstantno napadao na gol domaćih posljednjih pola sata, a onda je u samoj završnici, tačnije minut prije kraja regularnog vremena, stigao veliki šok za Minhen i Njemačku. Samuel Eto'o je primio loptu u šesnaestercu Bayerna, navukao nekoliko igrača, a onda proslijedio loptu na drugu stranu za potpuno slobodnog Pandeva. Makedonac topovskim udarcem matira Krafta za neviđeno slavlje gostiju.

Bavarcima ni u prvenstvu ne ide i pitanje je hoće li bar osigurati Ligu prvaka naredne sezone, dok Neroazzurrima od dolaska Leonarda voda ide na mlin. Sve su bliži gradskom rivalu Milanu u prvenstvu, a evo ih sada u osam najboljih u Evropi, te imaju priliku da pokušaju odbraniti naslov evropskog prvaka. Večeras su dokazali da to doista mogu.

Bayern – Inter 2:3 (Gomez 21, Muller 30/ Eto'o 4, Sneijder 63, Pandev 88)

BAYERN: Kraft – Pranjić, Breno, Van Buyten, Lahm – Gustavo, Schweinsteiger, Ribery, Muller, Robben – Gomez. Trener: Louis van Gaal.

INTER: Julio Cesar – Chivu, Lucio, Ranocchia, Maicon – Cambiasso, Motta, Stanković /od 51. Coutinho/ – Sneijder – Pandev, Eto'o. Trener: Leonardo.
——————————————————–

-Chicarito odveo Mancheter među osam-

Fudbaleri Manchester Uniteda su uspjeli peti put zaredom izboriti plasman u četvrtfinale Lige prvaka.U revanš utakmici su pobjedili Marseille 2:1.Junak utakmice je dvostruki strijelac Chicharito Hernandez.

Manchester United je od prve minute krenuo ofanziavno, a nakon pete je imao minimalno vodstvo.Akcija krenula od Giggsa koji dodaje Rooneyu a njegovu loptu Hernandeza nije bilo teško proslijediti u gol. Najbolji mogući početak za Manchester United.Marseille se pokušao suprostaviti koliko je bilo moguće u tom periodu. Iz te rane faze vrijedi izdvojiti propuštenu priliku Gignac.

Kako je vrijeme odmicalo, Marseille je postajao sve konkretniji, pa Lucho Gonzales šutira preko gola iz slobodnog udarca, a njegova ekipa ima najbolju priliku u 36.minuti.Taiwo je centirao, ali Diawara šutira pored gola.

Na početku drugog dijela, opet odbrana Marseilla ima najviše problema sa Hernandezom, ali za razliku od prvog dijela, u nastavku gosti uspijevaju otkloniti opasnost pred svojim golom. Na drugoj strani Alex Ferguson je imao velikih problema sa povrijeđenim igračima.Već u prvom dijelu je stradao O`Shea, njega je zamijenio Rafael koji se također povrijedio dvadeset minuta prije kraja.Iako je Manchester kontrolisao igru većim dijelom utakmice, završnica nije mogla proći bez uzbuđenja. Golom Hernandeza u 75.minuti, Manchester United je otišao na 2:0, ali su se gosti brzo vratili.U život ih je vratio autogolom Wes Brown.

Imali su gosti realno malo vremena da nešto naprave, ali je bilo teško očekivati da jedna ekipa kao što je Manchester United ispusti svoju prednost. Na taj način su ”crveni đavoli” nastavili niz bez poraza u 12 domaćih utakmica protiv francuskih klubova i ono što je najvažnije u igri su za tri trofeja. Liga prvaka, FA Cup uz domaće prvenstvo.