Kalesija

Provjere rada nastavnika i profesora u FBiH: Predavao engleski jezik iako ga nije znao govoriti

edno od radnih mjesta na kojem se gotovo nikako ne nadzire kvalitet rada jeste pozicija prosvjetnog radnika. Iako je Pravilnikom o ocjenjivanju i napredovanju nastavnika i stručnih saradnika predviđeno da svake dvije godine savjetnik iz prosvjetno-pedagoških zavoda pri kantonalnim ministarstvima obrazovanja nadzire rad nastavnika i profesora u osnovnim i srednjim školama, to se ipak dešava svake tri do četiri godine, saznaje “Dnevni avaz”.

Učenici se često suočavaju sa nastavnicima koji loše obavljaju svoj posao
Učenici se često suočavaju sa nastavnicima koji loše obavljaju svoj posao

Iz Prosvjetno-pedagoškog zavoda KS i Zavoda u Tuzli kažu kako je glavni razlog tome činjenica da nemaju dovoljan broj savjetnika. Prema riječima direktora Pedagoškog zavoda Tuzlanskog kantona Adema Šehidića, oni imaju svega 11 savjetnika, a na području njihovog kantona evidentirano je oko 5.500 prosvjetnih radnika.

– Po pravilu bi savjetnik svake dvije godine trebao odlaziti na nastavu kod prosvjetnih radnika, no to je neizvodljivo s ovako malim brojem zaposlenika. Prosječna ocjena koju savjetnici dodjeljuju nastavnicima i profesorima je “ističe se”. S obzirom na činjenicu da se neredovno kontrolira rad prosvjetnih radnika, ove ocjene vjerovatno i nisu toliko mjerodavne. Tako smo nedavno imali slučaj da je kontroliran profesor engleskog jezika iz jedne područne osnovne škole u Tuzli, jer su ga roditelji prijavili zbog nepravilnosti u izgovoru ovog stranog jezika – govori nam Šehidić koji je, ne želeći kazati je li profesor odstranjen s nastave, na kraju dodao da su oni samo savjetodavna ustanova koja ne može sankcionirati prosvjetnog radnika.

Problem malog broja savjetnika prisutan je u svim pedagoškim zavodima u FBiH. Pojedini, kao što je Prosvjetno-pedagoški zavod Kantona Sarajevo, nemaju uopće savjetnika za predmete hemija i informatika, jer su raniji savjetnici otišli u penziju.

Muniba Pajević, šef Odjeljenja odgojno-obrazovnog rada u Prosvjetno-pedagoškom zavodu KS, kaže da nedostaju i savjetnici za stručne predmete u školama zdravstvene struke te grafičke, tekstilne i građevinske škole.

– To nam predstavlja veliki problem! No, mi, uprkos tome, reagiramo na sve prijave roditelja. Nedavno su se roditelji učenika jedne od osnovnih škola žalili kako profesori nisu realno ocjenjivali znanje na školskom takmičenju iz engleskog jezika, zbog čega njihovo dijete nije proglašeno najboljim. Tako je pod našim nadzorom ponovo organizirano takmičenje, no u ovom slučaju pokazalo se da žalba nije bila osnovana – pojašnjava Pajević te otvoreno kaže kako se dešavalo da profesori dobiju i lošu ocjenu, ali da se pružanjem savjeta i slanjem prosvjetnih radnika na seminare nastoji poboljšati njihov rad.

Profesor uzvratio psovkom

Predsjednik Sindikata osnovnog obrazovanja KS Saudin Sivro otkriva da je problematika nezadovoljstva roditelja radom nastavnika i profesora znala čak završiti na općinskim, ali i kantonalnim sudovima.

– Jedan takav slučaj desio se prije dvije godine. Srednjoškolac je bio vrlo nemiran na časovima, provocirao profesora, psovao, davao neumjesne komentare, na što je profesor u jednom trenutku, u afektu, uzvratio psovkom. Roditelji su slučaj prijavili Općinskom sudu u Sarajevu i na kraju se sve završilo usmenim ukorom profesora. Tako da ni prosvjetnim radnicima nije lako – zaključuje Sivro.

 

Avaz

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
[contact-form-7 id="257132" title="Report error"]

Komentari

Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

LD „Spreča“ Kalesija – sekcija „Tojšići“: U prirodu će b …

Pripremni meč: Rukometaši Konjuha večeras protiv Krivaje

SP u rukometu: Danska i Francuska ubjedljive u prvom kolu

VIDEO/”U Americi si kao robot, samo radiš i spavaš, hvala joj …

Iz Kikača u Donje Vukovije: Husić prvo pojačanje Vukova ove zime

CLOSE
CLOSE