Kalesija

Pripreme za ebolu i u Tuzli: Nabavljaju se odjela i specijalni kreveti

ebolaNakon što je direktor KCU Sarajevo Damir Aganović rekao kako ova zdravstvena ustanova aktivno radi na pripremama u slučaju pojave ebole u BiH, i drugi medicinski centri su iznijeli podatke o ovome procesu.

Kako doznajemo, ove sedmice je u SKB-u Mostar održan sastanak na kojem se razgovaralo o kupovini zaštitnih odijela i ostale potrebne opreme koja će se koristiti u slučaju pojave ebole na ovim prostorima.

Bez panike – Ne želimo izazvati paniku ili strah kod ljudi, ali moramo biti spremni u slučaju da se ova bolest pojavi na ovim prostorima – rekli su sudionici spomenutog sastanka.

Da, pripreme se obavljaju u Mostaru, Sarajevu, Tuzli, potvrdila je dr. Jelena Ravlija, glavna federalna epidemiologinja. Ona je rekla kako su procedure poznate te kako zdravstveni sistem mora biti pripremljen za vanrednu situaciju kao što je pojava ebole u BiH.

– Potrebno je izvršiti brojne pripreme za slučaj pojave ebole na ovim prostorima. Javnost zna da je nekoliko osoba bilo pod monitoringom, ali se na kraju pokazalo da ne boluju od ebole. Ako se pojave zaraženi na ovim prostorima, mi moramo odmah djelovati – naglasila je dr. Ravlija.

Ona ističe kako javnost treba razlikovati karantenu od izolacije, te kako se u ovim slučajevima moraju osigurati sredstva za svu potrebnu opremu koja će se koristiti u slučaju pojave ebole.

Karantena i izolacija

– Ljudi koji su u karanteni ne moraju biti bolesni. Oni provode vrijeme u karanteni dok se ne dokaže da su oboljeli. Oni koji su oboljeli od ebole, ako ih bude u BiH, oni će biti u izolaciji. Odlučeno je da Sarajevo bude centar u kojem će se hospitalizirati oni koji eventualno obole od ebole. Drugi medicinski centri moraju pripremiti posebna odijela, vozila i ostali materijal koji će se koristiti za prijevoz oboljelog do Sarajeva. Naravno da sve ovo izaziva određene materijalne troškove, ali u ovim situacijama nema mjesta za štednju. Sva potrebna oprema mora biti osigurana kako bi mogli djelovati u slučaju pojave ebole – objasnila je dr. Ravlija.

Prije nekoliko dana je ravnatelj KCU Sarajevo Damir Aganović rekao kako se može očekivati pojava ebole na ovim prostorima. Drugi stručnjaci su oprezniji i nisu u javnost izlazili s ovakvim procjenama. Ebola još nikada nije dijagnosticirana u BiH i domaći stručnjaci nemaju iskustva u borbi s ovom bolesti. Svi se nadaju kako će tako ostati i u budućnosti, odnosno, kako u BiH neće biti slučajeva zaraze piše Večernji.

 

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
[contact-form-7 id="257132" title="Report error"]

Komentari

Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

Načelnik Mujkanović razgovarao sa članovima pokreta „Buđenje“

“Čišćenje objekata i uređivanje dvorišta lakše je uz Parga …

„Krimolovci“ u decembru zaprimili 266 poziva od kojih je 46 sa kor …

Tužilaštvo BiH podiglo optužnicu za jezivi ratni zločin u Biljanim …

U Kalesiji obilježen 9. januar – Dan početka genocida nad Bošnjac …

CLOSE
CLOSE