Kalesija 16°

Prijateljske utakmice: Šveđani slavili u Hrvatskoj, Holanđani u Engleskoj, Francuska u Njemačkoj

Odigrano je 12 prijateljskih utakmica večerašnjeg programa, u terminima od 20 i 30, te 20 i 45 sati. One najzanimljivije su odigrane na Wembley stadionu, Bremenu i Maksimiru.

Također, u fokusu nam je mogla biti i utakmica između Grčke i Belgije, budući da su Grci protivnici naše selekcije u narednim kvalifikacijama za SP u Brazilu.

Ibra i Larsson ošamutili Hrvatsku

Hrvatska je pokleknula na Maksimiru, Šveđani su odigrali mnogo bolje nego li su to komšije očekivale, te su na kraju i slavili sa 3:1. Dominaciju Šveđana potvrđuje i činjenica da je taj jedini gol Hrvatske zabio upravo reprezentativac Švedske, odnosno – radilo se o autogolu.

Ibrahimović je doveo Nordijce u vodstvo, igrala se 13. minuta kada je dosuđen penal. Milanov napadač je bio siguran egzekutor. Minut pred kraj prvog poluvremena Olsson pogađa sopstvenu mrežu, a rezultat je poravnat.

No u nastavku igre, Larsson sa dva gola pečati sudbinu Vatrenih za uvjerljivu pobjedu.

Remi Grčke, izenađenje S.A.D-a i Poljske.

Naš protivnik u kvalifikacijama, Grčka, remizirala je sa Belgijom. Na obije strane lopta je po jednom završila u mreži, a strijelci su bili Salpingidis za Grke i Chadili za Belgijance.

Najprijatnije iznenađenje priredila je selekcija S.A.D-a, koja je ”skinula” Italijane, minimalcem. Strijelac je bio Dempsey. Poljska s druge strane nije primila gol od Portugala, završeno je 0:0.

Domaći porazi Njemačke i Engleske

I svakako, velike dvije utakmice – kao šlag na tortu večeri. Francuska, naš protivnik iz kvalifikacija je ”na sred” Njemačke, slavila sa 2:0. Giroud je prvo zanijemio prepune tribine polovinom prvog dijela, da bi finalni udarac zadao Malouda, dvadeset minuta prije kraja. Cacau je ipak smanjio, ali prekasno, golom u 90. minuti.

Selekcija Holandije je suvereno vodila dezorijentisane i desetkovane Engleze na Wembleyu sa 2:0. Holanđani koji haraju Bundesligom su ”pokopali” Engleze. Prvo Robben dovodi ”lale” u vodstvo u 57., a Klaas-Jan Huntelaar zadaje konačan udarac.

Ipak je Garry Cahill smanjio pet minuta pred kraj, ”da bi bruka bila manja”, a na opće iznenađenje svih, Ashley Young pogađa za 2:2. No već u naredom napadu, tokom sudijskog vremena – Robben pogađa za trijumf.