Kalesija 13°

Povećanje PDV-a u BiH izazvat će socijalni krah

Ukoliko ne uspiju pregovori o obnavljanju aranžmana s Međunarodnim monetarnim fondom (MMF), aktuelna vlast u BiH kao rezervnu opciju razmatra povećanje PDV-a između 22 i 25 posto.

Kako piše Dnevni avaz, još nema zvanične inicijative unutar državnih i entitetskih struktura, o takvoj ideji su nedavno govorili i iz Svjetske banke u BiH.

Jago Lasić, predsjednik Privredne komore FBiH, nedavno je izjavio da će se “morati praviti zahvati u porezu na dodatu vrijednost”.

– Ne znam zašto bi BiH imala PDV od 17 posto kada zemlje EU u prosjeku imaju PDV od 19,5 i zašto bismo jedino mi, osim Danske, imali jednu stopu poreza? Zašto ne bismo uveli diferencirane stope PDV-a tako da bogatiji sloj stanovništva plaća više – poručio je, između ostalog, Lasić.

S druge strane, Zlatko Hurtić, ekonomski analitičar, ocijenio je da je povećanje PDV-a u ovom momentu nepotrebno, ali i vrlo nepopularno zbog toga što će to dovesti do rasta cijena i smanjenja konkurentnosti domaćih proizvoda.

– Povećat će se cijene životnih troškova, a smanjit će se privatna potrošnja. U ovom momentu svako smanjenje potrošnje može dovesti do ekonomske krize. Raspoloživi prihod domaćinstava, a i preduzeća bi bio sve manji, a to znači da će doći i do masovnog otpuštanja radnika. Druga posljedica je nekonkuretnost privrednih grana kao što je turizam – poručuje Hurtić i dodaje da se bh. vlasti, umjesto povećanju PDV-a, trebaju posvetiti ozbiljnom rekonstruiranju budžeta, odnosno smanjenju javne potrošnje.

Kako kaže, ako bh. vlasti žele povećati javne prihode, trebaju smanjiti prag za registraciju PDV-a koji sada iznosi 50.000 KM.

Ismet Bajramović, predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH, naglašava da je već ranije ova organizacija insistirala da se uvedu dvije stope PDV-a.

– Tražili smo da se niža stopa PDV-a uvede za zanatsku djelatnost i životne namirnice. Pošto se to nije desilo, mi smo pristali na kompromis, odnosno na stopu od 17 posto. Međutim, firme i sada jedva mogu izdržati PDV od 17 posto. Država na povratu PDV-a vara firme. Imamo primjer jedne firme koju je kupio Nijemac koji otpušta radnike zbog kašnjenja PDV-a. Ako dođe do ponovnog rasta PDV-a, sigurno je da se mogu očekivati masovna otpuštanja radnika kao i socijalni nemiri – kaže Bajramović.

Naglašava da aktuelna vlast ne smije povećati PDV dok sve relevantne institucije ne dadnu svoje mišljenje i dok taj prijedlog ne prođe kroz javnu raspravu.

– Pa, zar više nije vrijeme da vlast počne zapošljavati ljude i da crnom tržištu stane ukraj? Van pameti je da se povećava PDV. Lakše je vlastima da na ovaj način sanira gubitke nego da radi svoj posao – pojasnio je Bajramović.

Predsjednik Saveza penzionera FBiH Omer Omerefendić smatra da povećanje PDV-a može samo ugroziti ionako katastrofalan status penzionerske populacije.

– Situacija je kritična s penzionerima u ovoj godini, jer nije predviđen rast naših prihoda. Ne znam samo šta bi se desilo kada bi se još povećao PDV. To bi bila katastrofa. Naročito bismo bili ugroženi ako bi se povisile cijene životnih namirnica i lijekova – naveo je Omerefendić.

Gordana Bulić, predsjednica Udruženja za zaštitu potrošača BiH, smatra da se mogu uvesti veće stope PDV-a na određene grupe proizvoda uz uvjet da se uvedu diferencirane stope.

– Bilo bi najbolje da se uvedu tri niže stope PDV-a. Naprimjer, da najniža stopa PDV-a iznosi šest ili sedam posto i da se ona odnosi na oporezivanje brašna, šećera i ulja, stopa od 15 do 17 posto za rižu i meso, a iznad toga za luksuzne proizvode – pojasnila je Bulić.

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
[contact-form-7 id="257132" title="Report error"]

Komentari

Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

NiP Kalesija u Prnjavoru predstavio kandidata za načelnika i kandidat …

Uskoro 4. sezona mektebskog kviza “Ikre”

U Tuzli identificirana žrtva genocida počinjenog u Srebrenici 1995. …

Više od 300.000 KM za sufinansiranje naučnoistraživačkog rada u Tu …

Na igralištima u Tuzli postavljene dvije komunikacijske table za osob …

CLOSE
CLOSE