Kalesija 11°

Portugal zadržao šanse za prolaz, Njemačka izbacila Holandiju sa Eura!? -VIDEO-

Portugal je  u 2. kolu grupe B, pobijedio Dansku sa 3:2 i na taj način zadržao šanse za prolaz dalje.

Danska je nešto bolje otvorila meč, a već u 5. minuti nakon neuspjele ofsajd zamke, Eriksen je šutirao, ali je Pepe u posljednji trenutak izblokirao njegov šut i nije bilo promjene rezultata. U nastavku je Portugal zaigrao nešto angažovanije, iako pravih uzbuđenja nije bilo, na šta smo morali čekati do sredine prvog poluvremena.

Igrao se, 24. minut kada je Moutinho izveo korner sa lijeve strane, a Pepe najviše skočio i glavom loptu poslao u mrežu Andersena. Samo 12. minuta kasnije, Portugalci su udvostručili prednost. Nani je fenomenalno uposlio Postigu, koji se odlično snašao i zakucao loptu pod prečku za velikih 2:0.

Ni to nije bilo sve u prvom dijelu. Nakon lijepe akcije Danske, Krohn-Dehli je prebacio loptu za Bendtnera, koji neometan u 41. minuti smanjuje rezultat i vraća nadu Dancima na isteku prvog poluvremena.

U 50. minuti, Nani je uposlio Ronalda, koji je izbjegao ofsajd zamku i sjurio se prema golu Andersena, ali je danski golman odlično pročitao Portugalca i spasio svoj gol. Postiga je četiri minute kasnije uzeo jednu loptu, nakon greške danske odbrane, lijevo je imao samog Ronalda, ali je bio sebičan i propala je dobra prilika za Portugal.

Danci su prvi put u nastavku zaprijetili u 62. minuti, kada je Kvist odlično šutirao sa dvadesetak metara, ali je lopta otišla preko gola. Danska je nastavila vršiti pritisak na gol Rui Patricija, ali bez većih prilika.  U 78. minuti, desila se situacija, koja je Portugal mogla koštati pobjede, a Ronalda označiti kao velikog tragičara. Nani je još jednom odlično pronašao fudbalera Reala, koji je, potpuno neometan, iz čiste situacije šutirao daleko pored gola. Dvije minute kasnije, Bendtner je kaznio promašaje Ronalda. Jacobsen je odlično centrirao sa desne strane, igrač Arsenala sjajno skočio i uz malo sreće poravnao rezultat na 2:2.

Do kraja je Portugal pokušao ispraviti greške i doći do pobjede, a rezervista Varela je u 88. minuti spasio Portugal, a najviše Ronalda, postigavši treći i pobjedonosni gol za svoju selekciju, koja je ovom pobjedom zadržala šanse za prolaz dalje.

Njemačka je u drugom kolu grupe B Evropskog prvenstva u Poljskoj i Ukrajini došla i do druge pobjede i tako osigurala plasman u nokaut fazu. Elf je večeras savladao Holandiju sa 2:1. Mario Gomez blistao je i na ovom susretu, a dobru partiju pružio je i njegov saigrač iz Bayern Munchena, Bastian Schweinsteiger.

Prvo veće uzbuđenje desilo se u 7. minuti kada je centrirao Van Bommel, međutim Van Persie se nije baš najbolje snašao pred golom Neuera. Odmah nakon toga na drugoj strani zaprijedio je Oezil, ali Stekelenburg je odbranio. Holandija je dosta bolje otvorila susret, ali Nijemci su došli do vodstva.

Schweinsteiger je uposlio Gomeza, koji se okrenuo u šesnaestrecu, a zatim sa desetak metara zatresao mrežu Oranja. Poslije primljenog pogotka Robben je pokušao, ali na golu je siguran bio Neuer. Badstuber je imao veliku priliku u 37. minuti, ali je glavom šutirao ravno u Stekelenburga.

Gomez je u 38. minuti još jednom pokazao svoju klasu. Napadač Bayern Munchena iskosa sa desne strane sjajno je pogodio i udvostručio prednost Elfa. Do odlaska na odmor pokušao je Schweinsteiger, ali ovaj put Stekelenburg je uspio sačuvati svoj gol.

Bert van Marwijk odmah na početku drugog poluvremena u igru je uveo Van der Vaarta i Huntelaara, te krenuo dosta ofanzivnije, a Nijemci su stvorili prvu pravu priliku, a blizu pogotka bio je Hummels. Nedugo nakon toga Mathijsen je šutirao preko gola Neuera.

Robben je u 58. minuti sjajno šutirao sa 20-ak metara, međutim Neuer se nije dao savladati. Holanđani nisu uspjevali ništa opasno napraviti. Krilni igrač Bayern Munchena još jednom je pokušao, ali veoma slabo. Ipak, Oranje dolazi do pogotka u 73. minuti.

Van Persie je snažno šutirao sa ivice šesnaesterca i pogodio mrežu Neuera. Zanimljivo, napadač Arsenala šutirao je desnom nogom, a ovo je bio prvi pogodak Holanđana na ovom Euru. Očekivalo se zanimljivih preostalih 17 minuta, međutim nije tako bilo. Holandija je napravila nekoliko prilika, ali bez promjene rezultata.

Njemačka – Holandija 2:1

Strijelci: 1:0 Gomez (24), 2:0 Gomez (38), 2:1 Van Persie (73). Stadion: Stadion Metalista. Sudija: Jonas Eriksson. Žuti kartoni:  Boateng (Njemačka), De Jong, Willems (Holandija).
NJEMAČKA: Neuer, Hummels, Badstuber, Lahm, Boateng, Khedira, Schweinsteiger, Oezil (od 81. minute Kroos), Muller (od 90. minute Bender), Podolski i Gomez (od 72. minute Klose).
HOLANDIJA: Stekelenburg, Van der Wiel, Heitinga, Mathijsen, Willems, Van Bommel (od 46. minute Van der Vaart), De Jong, Sneijder, Robben (od 83. minute Kuyt), Van Persie i Afellay (od 46. minute Huntelaar).

Ukoliko imate više informacija o temi ili nam želite prijaviti grešku možete nas kontaktirati i na e-mail: ntv@neon.ba.