02.apr.2015
Poljoprivredni proizvođači sa područja Tuzlanskog kantona po ko zna koji put upućuju zahtjev vladajućim strukturama za hitnu isplatu neisplaćenih podrški za primarnu poljoprivrednu proizvodnju iz 2014. godine. Uzimajući u obzir činjenicu da je formirana Vlada FBIH, poljoprivednici sa područja TK traže isplatu dugovanja za primarnu poljoprivednu proizvodnju ostvarenu u 2014. godini. Proljetna sjetva je već započela, strahuju hoće li moći izmiriti obaveze prema bankama, izvršiti sjetvu na vrijeme i u dovoljnim količinama, a i hrane za stoku je sve manje.
„Uputit ćemo zahtjev Vladi pismeno i da se pristupi izradi programa jer u roku od mjesec dana treba uraditi Program utroška sredstava za 2015. godinu i tražimo da se uvaži mišljenje Udruženja poljoprivrednika na federalnom nivou, ističe Ilija Stojak, predsjednik Udruženja poljoprivrednika TK.
Vlada FBiH duguje oko 37 miliona KM za proizvodnju ostvarenu u 2014. godini. Nedavno su utvrđeni prioriteti u isplati poticaja, prije svega za poljoprivrednu proizvodnju, a potom i za kapitalne investicije za 2014. godinu, i to u skladu s raspoloživim sredstvima u Budžetu Federacije. Poljoprivrednici očekuju da će Vlada FBiH ubrzo ispaltiti sredstava koja im se duguju kako bi sjetva krenula po planu. Isti zahtjevi bit će upućeni i Vladi TK koja za 2014. godinu poljoprivrednicima duguje oko 650 hiljada KM.
„Po nekim našim nezvaničnim informacijama nije ispoštovan Zakon o poticajima koji je na snazi u TK, a to je 3,5 posto od poreznih prihoda na godišnjem nivou da se izdvaja za poljoprivredu. Po našim saznanjima ngdje oko jedan posto je izdvojeno. Mi smo vrlo nezadovoljni i pokušat ćemo razgovarati da se to rebalansom riješi podhitno“, kaže Stojak.
Ministarstvo poljoprivrede Tuzlanskog kantona uplatilo je poljoprivrednicima ukupno dva miliona i 700.000 KM. Riječ je o dugovanjima iz 2013. godine, no za prošlu godinu isplata je planirana u skladu sa prilivom sredstava u Budžetu TK. Strpljenje poljoprivrednika je na izmaku. Kažu da su predugo čekali na isplatu sredstava koja su im neophodna za nastavak proizvodnje prenosi RTV Slon.