Kalesija

Podsjetnik za medije iz RS-a: Ovo nije “ratna”, već prva zastava Republike BiH

Mediji u bh. entitetu Republika Srpska (RS) su digli na noge javnost, pa čak i dobojsku policiju, zbog fotografija nastalih u tom gradu.

Na njima se vide nepoznate osobe koje, kako pišu mediji iz RS-a, nose “ratne zastave Armije BiH”, što je, smatraju u dobojskoj policiji, krivično djelo izazivanje nacionalne i vjerske mržnje.

S obzirom da su kolege iz RS-a iznenada postale jako osjetljive na izazivanje nacionalne i vjerske mržnje, u nastavku ćemo im obrazložiti nekoliko činjenica na osnovu kojih se sadržaj priloženih fotografija nikako ne može okarakterizirati kao to krivično djelo, te na taj način, nadamo se, umiriti i njih i javnost koju su uznemirili.

Zastava koja se vidi na priloženim fotografijama nije zastava Armije Republike BiH, već zastava Republike BiH, ista ona koja se 22. maja 1992. godine zaviorila ispred zgrade Ujedinjenih nacija u New Yorku. Kao takva, neovisno o tome da li se neko u BiH identificira sa njom ili o načinu na koji je neko emotivno doživljava, ona je prva zvanična zastava Republike BiH, koju su, što potvrđuje i fotografija ispod, priznale i najviše međunarodne institucije.

Zastava Republike BiH pred zgradom Ujedinjenih nacija u New Yorku

Zastava Armije Republike BiH, s druge strane, izgleda ovako:

Zastava Armije Republike BiH

I da su akteri spornih fotografija nosili ovu zastavu (Armije RBiH), a nisu, to također ne bi moglo biti okarakterizirano kao izazivanje nacionalne i vjerske mržnje, s obzirom da se radi o zastavi legitimne vojne sile međunarodno priznate države BiH, čije tekovine i danas baštini puk Oružanih snaga BiH.

S tim u vezi se kao izazivanje nacionalne i vjerske mržnje može okarakterizirati jedino izvještavanje medija koji su “sporne” fotografije prenijeli u tom kontekstu, pa pozivamo nadležne institucije da “utvrde okolnosti izvršenja tog krivičnog djela”.

To što perfidno rade mediji iz RS-a dio je smišljene strategije čiji cilj je brisanje svega što podsjeća na Bosnu i Hercegovinu. Nakon što je izmijenjena demografska slika BiH, nastavilo se sa preuređenjem geografije promjenama višestoljetnih naziva gradova, sela i naselja, i to izbacivanjem prefiksa “bosanski” (Brod, Gradiška…), ili dodavanjem “srpski” i primjerima poput Skender Vakuf/Kneževo).

Ovim gradovima su na insistiranje vlasti u RS-u promijenjena imena: 

Sada:                                Raniji naziv:

Novi Grad                          Bosanski Novi
Kozarska Dubica               Bosanska Dubica
Šamac                              Bosanski Šamac
Kneževo                           Skender Vakuf
Kostajnica                        Bosanska Kostajnica
Brod                                Bosanski Brod
Dubica                             Bosanska Dubica

Nazivi naselja u Banjoj Luci također su mijenjani: 

Sada:                     Raniji naziv:

Obilićevo                 Mejdan
Lazarevo                 Budžak
Srpske Toplice        Gornji Šeher… itd.

Tiho su političkim i ligvinstičkim doskočicama BiH ukidane i nadležnosti države. Najbolji primjer je svjesno guranje kroz medije u RS-u termina nekakvih “zajedničkih” institucija BiH. Potom je dekretom u RS-u zabranjen bosanski jezik, a sada se pokušava “ustrojiti” i historija.

Onima koji još pamte i ne daju da im se Mladićevim žargonom rečeno “razvlači pamet”, prijeti se sankcijama i tobožnjim krivičnim djelom. Savim namjerno i ciljano.

FAKTOR

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
[contact-form-7 id="257132" title="Report error"]

Komentari

Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

Austrijanac Daniel Tschofenig pobjednik Novogodišnje turneje “ …

Grad Tuzla uputio zvaničnu inicijativu Nogometnom savezu BiH da se Na …

Božićna čestitka načelnika i predsjedavajućeg vijeća

U subotu (18.1.2025.) u Vukovijama Gornjim predavanje za žene: Goš …

Vrednovanje škola: OŠ “Kalesija” među 5 najboljih osno …

CLOSE
CLOSE