17.jan.2015
Blizu deset hiljada bh. građana, koji su se ranije odlučili za uzimanje kredita u bankama u švicarskoj valuti, moglo bi osjetiti velike posljedice, odnosno doći u situaciju da će biti u nemogućnosti otplaćivati mjesečne rate, koje će biti znatno veće.
Na primjer, ako je neko digao kredit u švicarskoj valuti i početna rata mu je bila 360 maraka, rata mu je skočila na 500 maraka, a sada će skočiti za još 60. To zapravo znači da će dužnik, koji je očekivao ratu od 360 maraka, sada vraćati 560 KM. Prema posljednjim objavljenim podacima Centralne banke BiH, kurs franka u odnosu na konvertibilnu marku, skočio je za oko 16,8 posto, u odnosu na jučerašnji dan.
„ Svaka promjena tečaja uzrokuje veći iznos kredita u domaćoj valuti. U ovom slučaju kod švicarskog franka, to je veći iznos kredita i veći iznos otplate, odnosno kamate, ističe prof.dr. Izudin Kešetović, ekonomski stručnjak.
Sve su to, dodaje Kešetović, devizni rizici u svijetu finansija. Nakon jučerašnjeg dramatičnog skoka tečaja švicarskog franka, predsjednik Skupštine korisnika kredita “Švicarac“ Ekrem Karšić upozorava kako sada možemo očekivati deložacije po cijeloj zemlji. Po njegovom mišljenju, u BiH sigurno ne postoji niti jedan građanin koji će moći izdržati rate kredita po novom tečaju. Postavlja se pitanje šta država može učiniti da zaštiti svoje građane? Naime, prema riječima stručnjaka, u BiH nije realno očekivati da se može učiniti bilo šta, s obzirom da, za razliku od evropskih zemalja, naša država nema usvojene mehanizme da djeluje. Vladajuće strukture, prema mišljenjima ekonomista, moraju pronaći načine i početi djelovati u zaštiti građana.
„I ovakva i sve one situacije koje su bile, uključujući i prirodne nepogode, i sve ono što će nas očekivati pokazuje jednu ozbiljnost i drugačiji pristup nosioca vlasti prema ovakvim slučajevima. Ovo je samo jedan slučaj, ali može se pojaviti i drugi, ili u drugim sferama“, dodaje Kešetović.
Oko 9.500 građana naše zemlje trenutno vraća kredite u švicarskim francima, a u većini slučajeva radi se o stambenim kreditima. Hrvatska udruženja već su počela sa reakcijama i pritiscima na vlast da hino počne poduzimati mjere kako bi se spriječile enormne posljedice. Predstavnici udruženja iz naše zemlje nastoje saznati postoji li politička volja da se zaštite građani od udara švicarskog franka prenosi RTV Slon.