Kalesija

Oprez: Agresivni ulični prodavači ugrožavaju prava potrošača

Kako bi se spriječilo sve učestalije varanje kupaca od strane uličnih prodavača, u srijedu (25. januar) je po pitanju ovog problema reagovalo i Ministarstvo trgovine Tuzlanskog kantona, te Udruženje za zaštitu potrošača kao i predstavnici firmi na koje su u najvećoj mjeri pristizale žalbe.

Predstavnici mobilnih operatera, na uličnim štandovima sve češće prodaju mobitele i drugu opremu zbog čega će po svemu sudeći odgovarati za svaki ugovor koji su na prevaru sklopili sa građanima u našem kantonu.
Naime, u većini općina ulični prodavači su sa građanima sklapali ugovore o kupovini telefona u iznosu od devet KM, a da im pri tome nisu objasnili da će još pretplatu u iznosu od 20 KM, morati plaćati 24 mjeseca. Vidjevši da su prevareni građani su se obratili Ministarstvu trgovine, ali i udruženjima za zaštitu potrošača, prenosi RTV Slon.

„Nažalost kada se takvi ugovori zaključuju na ulici onda se potrošači ne mogu detaljno upoznati sa ugovorom, vrlo često u ugovorima su ugrađene nepoštene odredbe koje su u suprotnosti sa Zakonom“, kazala je Gordana Bulić predsjednica Udruženja za zaštitu potrošača TK.

Kako bi se što prije riješio ovaj problem, u cjelokupnu akciju spašavanja kupaca uključili su se i Ombudsmeni za zaštitu potrošača, koji su uputili i zahtjeve prema Regulatornoj agenciji da se očituje i pokuša sankcionisati ovake vidove prevare.

Štand HT Eroneta u Kalesiji

Krajem decembra i početkom januara na ulicama Kalesija se nalazio štand HT Eroneta.
Građanima Kalesije su nudili mobitele i ugovore sa ovim operaterom, ali kupce nisu upoznavali sa svim tačkama koje se nalaze u ugovoru.
Štand koji se nalazio u blizini banke, omogućio je prodavačima da prezentiraju svoju ponudu velikom broju građana, a česta “meta” su bili penzioneri.

Štand HT Eroneta u Kalesiji posljednjih dana nije aktivan, a nezvanično saznajemo da je razlog veliki broj pritužbi od strane kupaca, koji su naknadno upoznati sa dugom koji će otplaćivati u narednim mjesecima.

 

 

Dakle, ukoliko vam neko na ulici ponudi telefon, računar ili neku drugu vrijednu robu na rate obratite pažnju na ugovor koji potpisujete, a posebno na sitno ispisana slova na dnu ugovora, kojim se prodavači ograđuju od garancija i drugih obaveza prema kupcu.

 

Pratite Kalesija Online na Facebooku

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
[contact-form-7 id="257132" title="Report error"]

Komentari

Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

Servisne informacije iz Kalesije (15. 11. 2024.)

Učenici MSŠ Kalesija obilježili Svjetski dan borbe protiv dijabetes …

U Živinicama obilježen Svjetski dan dijabetesa

Čeka nas teška zima, da li je Kalesija spremna za zimske uslove na p …

Učenici MSŠ Kalesija organizovali prodajni bazar, novac usmjerili na …

CLOSE
CLOSE