Kalesija 13°

Odigrano 6. kolo AKOL lige: CEZAM i Tušanj pobjedama najavili žestoku borbu za doigravanje, NEON i dalje bez poraza

akol2I ovoga vikenda se igrala amaterska košarka u sali MSŠ Kalesija. Deset ekipa sa područja TK već šesti put zaredom nedjeljno popodne provode igrajući u okviru Prve amaterske košarkaške lige u BiH.
Pet novih utakmica koje su ponudile nova uzbuđenja, a konačan spisak putnika u doigravanje (13. januara 2013.) još nije poznat.

U prvoj utakmici dana snage su odmjerili juniori KK Bosna Kalesija i Tušanj Tuzla. Iako su juniori samo tri sahata ranije igrali utakmicu u okviru Regionalne košarkaške lige TK, a s druge strane protivnik je bio svjež i odmoran, viđena je odlična utakmica, u kojoj je ipak izostala i uzbudljiva završnica. Mladi košarkaši su odlično otvorili utakmicu, ali već do kraja poluvremena Tušanj okreće igru ali i rezultat na svoju stranu.
Bosna drugo poluvrijeme otvara presingom na protivničkoj polovini, ali je Tušanj, za razliku od prethodnih protivnika Bosne, pokazao da ima rješenje za takvu odbranu. Kalesijci su na kraju ostali “bez daha”, pa je Tušanj dobio ovu utakmicu i nešto ubjedljivijim rezultatom nego je to bilo stanje na terenu, 37:26.

NEON Kalesija i Vukovije su odmjerilis nage u drugoj utakmici, a ova utakmcia je ponudila možda i najveća uzbuđenja u ovom kolu. Vukovije su odigrale svoju najbolju utakmicu u dosadašnjem dijelu sezone, ali im to nije bilo dovoljno protiv zahuktalog Neona, koji je ubilježio svoju šestu pobjedu u isto toliko utakmica.
Igrači Vukovija su odigrali odlično prvo poluvrijeme, naročito u odbrani, a na pauzu su otišli sa četiri poena prednosti. U drugom periodu utakmice Neon igra agresivniju odbranu, te sa nekoliko vanjskih šuteva dolazo do prednosti, koju znalački čuvaju do kraja utakmice. Na kraju je bilo i deset razlike, 40:30, mada su Vukovije pokazale da  imaju veći kvalitet nego što to govori stanje na tabeli.

U trećoj utakmici Novinari TK i AKK Drina Rile su odigrali veoma zanimljivu utakmicu, a nakon rezultatskog egala u prvom poluvremenu, Novinari u drugom poluvremenu, prije svega zahvaljujući šutevima sa slobodnih bacanja, dolaze do prednosti koju čuvaju do kraja utakmice. AKK Drina Rile je propustio odličnu priliku da upiše svoju prvu pobjedu, a Novinari su još jednom pokazali da znaju igrati košarku. Konačan rezultat ove utakmice je glasio34:22 za reprezentaciju Novinara.

Četvrta utakmica je pred početak ovoga kola imala epitet derbija. I CEZAM Farmavita i Miljanovci su računali na pobjedu u međusobnom duelu, te borbu za doigravanje. Cezam je bio u nešto povoljnijoj situaciji nakon prošlog kola, pa su Miljanovci bili pdo imerativom pobjede. Ipak, od samog početka meča pa do psoljednjeg zvuka sirene, Cezam je bio taj koji je dirigovao tempo utakmice. Vrlo rano rezultatska prednost je otišla na stranu Tojšićana, koji su ponovo dozvolili najmanji broj peona svom protivniku.
Konačnih 44:21 je bilo i više nego zasluženo, a Miljanovci su sa ovim porazom pali na pretposljednju poziciju.

Posljednja utakmica dana bila je duel AKK Novo Naselje Tuzla i Živinica. Živinice su nakon dva uvodna poraza uvezale tri pobjede, pa je duel protiv uzdrmanog  Novog Naselja (dva poraza nakon četiri uvodne pobjede), bio odlična prilika da obje ekipe pokažu ono najbolje sa čime raspolažu.
Od početka meča nametnut je žestok tempo. Tuzlaci su se oslanjali na brze bekove i prodore prema košu, dok su Živinice više pokušavale sa vanjskim šutem.
Svaki put kada bi se Novo Nasleje pokušalo rezultatski odvojiti, igrači Živinica bi pogodili vanjski šut i vratili se u igru. Na kraju je odlučila bolja fizička pripremljenost Tuzlaka, koji  su sjajno odigrali finiš utakmcie i zasluženo slavili 39:25.