03.mar.2012
U BiH su s prvim martom poskupjeli kafa, mlijeko, šećer… Obistinila su se strahovanja potrošača da će nakon poskupljenja nafte doći do lančanog rasta cijena, o čemu je “Dnevni avaz” već pisao.
Sve skuplje
U kontaktima sa zaposlenicima nekoliko tržnih centara u BiH saznajemo da nas očekuje rast cijena i drugih prehrambenih proizvoda, ali da oni ne mogu zaustaviti poskupljenje.
– Vjerujte, naša marža je ista, ali dobavljači nam već ispostavljaju fakture sa znatno višim cijenama. Moramo povećati cijene proizvoda koje skuplje platimo – kaže naš sagovornik iz jednog tržnog centra, koji je želio ostati anoniman.
Istog su razmišljanja i u drugim tržnim centrima, gdje na naše pitanje hoće li poskupjeti i proizvodi sa zaliha u skladištima, nabavljeni po nižim cijenama, mahom odgovaraju da se to ne može desiti, jer su, navodno, skoro sve zalihe potrošili tokom zabrane saobraćanja teretnih vozila, jer nisu mogli nabavljati robu.
Saznajemo da će, osim prehrambenih, znatno poskupjeti i sredstva za ličnu higijenu i za čišćenje u domaćinstvima. Ovi proizvodi mogli bi biti skuplji i do 20 posto.
Nemar države
Mesud Lakota, direktor Potrošačke zadruge EUROBiH Sarajevo, u izjavi za “Avaz” za poskupljenja okrivljuje visoke troškove administracije i javnih preduzeća, zbog kojih, kako kaže, nedostaje novca za veće poticaje domaćim proizvođačima i uređenje ovdašnjeg tržišta, čija pravila diktiraju susjedne zemlje.
– Vlasti su nas dovele u takav vazalski odnos i položaj. Šokantno je što povećanje PDV-a i poskupljenje struje u Hrvatskoj drastično utječe na cijene u našoj zemlji, a država ništa nije uradila da obezbijedi konkurentnost naših proizvoda – ogorčeno priča Lakota.
Gašenje tvornica
Lakota kaže da su brojni primjeri maćehinskog odnosa države prema domaćim proizvođačima, zbog čijih posljedica trpimo svi.
– Nedavno je ugašeno pet malih tvornica za uzgoj pilića i preradu mesa te proizvodnju mlijeka i mliječnih proizvoda. Država nije uradila ništa da ih podrži i zaštiti i morali su staviti ključ u bravu. A po višim cijenama uvozimo te proizvode – kaže Lakota.
Avaz