11.sep.2015
Vlada FBiH na sjednici u Sarajevu, utvrdila i po skraćenom postupku u parlamentarnu proceduru uputila Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravima branitelja i članova njihovih obitelji.
Cilj izmjena i dopuna je provedba presuda Ustavnog suda Federacije BiH od 4.5.2005. i 1.10.2013. godine.
Presudom Ustavnog suda propisana je mogućnost dokazivanja činjenica, okolnosti stradavanja u upravnom postupku.
„Imali smo jednu apsurdnu situaciju da pripadnici 28. Divizije koji su sa područja gdje je načinjen genocid, koji su preživjeli, jedva izvukli živu glavu, a u pravilnicima je stojalo da su trebali donijeti izvornu medicinsku dokumentaciju. Ovim smo vratili mogućnost da svaki branilac, svaki ratni vojni invalid može u upravnom postupku kroz izjave ljekara koji su ih liječili i medicinskog osoblja da ispravimo tu nepravdu. Imamo slučajeva da su ljudi bez dijelova tijela, a da nisu mogli donijeti izvornu medicinsku dokumentaciju i nisu bili tretirani kao ratni vojni invalidi i smatramo da na ovaj način ispravljamo tu nepravdu“, kazao je Salko Bukvarević, federalni ministar za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata.
Drugi razlog je izvršenje Preporuke Komiteta za ljudska prava Ujedinjenih naroda u predmetu “Prutina, Zlatarac, Kozica i Čekić”. Naime, Komitet je naložio državi članici Bosni i Hercegovini da ukine obvezu za članove obitelji da svoje nestale srodnike proglase mrtvim kako bi imali pravo na socijalne naknade ili bilo koji drugi oblik kompenzacije.
Braniteljima se, u smislu Zakona, smatraju pripadnici Armije RBiH, HVO-a i policije nadležnog tijela unutarnjih poslova, pripadnici Oružanih snaga koji su sudjelovali u odbrani suvereniteta i cjelovitosti Bosne i Hercegovine (početak agresije na općinu Ravno) od 18.9.1991. do 23.12.1996. godine, odnosno do prestanka neposredne ratne opasnosti i koji su je razvojačeni rješenjem nadležnog vojnog organa, kao i osobe koje su sudjelovale u pripremi za obranu i u obrani BiH.
Organizatorom otpora smatra se osoba koje je organizirala i rukovodila u pripremi za odbranu i u obrani BiH najmanje 100 dana od 18.9.1991. do 9.4.1992. godine ili je u tom razdoblju bila angažirana na poslovima u institucijama ili organima vezanim za obranu, a čiji status je potvrdilo Federalno ministarstvo za pitanja branitelja i invalida domovinskog rata.
Veteranom se smatra osoba koja je stupila u postrojbe od 18.9.1991. do 31.12.1992. godine i ostala neprekidno do 23.12.1995. godine, ili je ranije razvojačena.
Sve ove osobe ostvaruju prava propisana Zakonom u skladu s utvrđenim rokovima.