25.feb.2012
Znanstvenici su razvili novi materijal koji bi mogao koristiti temperaturu naših tijela za proizvodnju električne energije koja bi punila uređaje poput telefona ili MP3 playera dok trčimo.
Materijal koji su nazvali Power Felt razvili su na Wake Frost sveučilištu u Sjevernoj Karolini, a samo dodirom se toplina pretvara u energiju.
Tanke ugljikove nanocjevčice upletene s fleksibilnim plastičnim vlaknima u materijal poput filca mogle bi stvarati energiju od same topline koju proizvode uređaji.
– Puno energije troši se kroz toplinu. Kada bi iskoristili toplinu automobila mogli bi smanjiti potrošnju goriva i napajati glazbeni sustav, klimu ili navigaciju – rekao je Corey Hewitt, koji je radio na projektu. Dodaje da je ovo još nedovoljno razvijeno područje dobivanja energije, ali da ima puno potencijala.
Ovakav materijal mogao bi se postaviti na sjedala u automobile, oko cijevi, ali i ispod krovova, kako bi se iskoristila sva ta toplina i smanjili troškovi.
– Zamislite ovo i kao pribor za hitne slučajeve, omotan oko svjetiljke ili kao punjač mobitela – kaže David Carrol, voditelj istraživanja.
Visoki troškovi sprječavali su šire korištenje u potrošačkoj elektronici, jer uobičajeni termoelektrički uređaji koriste bizmutov telurid za pretvaranje topline u energiju. No, njegova cijena je i 1000 dolara za kilogram. Istraživači vjeruju kako će jednom trebati platiti samo dolar da bi se Power Feltom prekrila površina mobitela.
Znanstvenici rade na novim načinima kako dodati još slojeva nanocjevčica i kako ih napraviti još tanjima da povećaju učinkovitost.
– Mogu zamisliti jaknu s unutarnjim slojem od ovog materijala, koji prikuplja toplinu tijela. Bude li Power Felt dovoljno učinkovit mogli bi puniti iPod, što će biti odlično za trkače – kaže Hewitt.
Sveučilište trenutno traži investitore za komercijalizaciju materijala.