Kalesija 22°

Novak Đoković ostao „kralj“ Australian Opena

Nakon skoro šest sati igre Novak Đoković je rezultatom 3:2 (5:7, 6:3, 6:2, 6:7, 7:5) u finalu Australian Opena savladao Rafaela Nadala i tako odbranio titulu osvojenu prošle sezone.

Po prva dva gema u prvom setu oba tenisera osvojila su na svoj servis. Prvi brejk stigao je u petom gemu, kada je Nadal poveo sa 3:2. Taj brejk Nadal se materijalizovao osvajanjem narednog gema koji je trajao 11 minuta i poveo sa 4:2. U osmom gemu Đoković se vratio brejkom, izjednačio na 4:4, a već naredni gem na svoj servis srbijanski teniser riješio je u svoju korist i poveo sa 5:4. „Napada galebova“ u 10. gemu prvog seta kao da je poremetio Novaka. Španac koji je tokom prvog seta imao uspješnost prvog servisa preko 70% izjednačava na 5:5, a potom po drugi put u prvom setu pravi brejk za vodstvo od 6:5. Iako je u dvanaestom gemu Đoković uspio spasiti dvije brejk lopte, treću je španski teniser realizovao i nakon 80 minuta igra poveo sa 1:0 u setovima.

Nakon što je poveo sa 1:0, u drugom gemu drugog seta Srbin je imao dvije brejk prilike koje je Nadal dobrom odbranom uspio obje. Takve sreće nije bio u četvrtom gemu kada je Novak poveo sa 3:1. Osmi gem drugog seta donio je i prvu set loptu koju Đoković nije uspio realizovati, da bi u narednom za pobjedu od 6:3 u iskoristio tek treću za izjednačenje u setovima.

Drugi set bio je vjetar u leđa srbijanskom teniseru i prvom igraču svijeta. Tako da je već 4. gem trećeg seta na servis Nadala realizovao u svoju korist. Upravo taj gem i sjajna igra tokom trećeg seta omogućili su mu pobjedu u trećem setu i vodstvo od 2:1, a kao jedan od glavnih razloga za to bio je loš servis Nadala. Drugi brejk Noleta u 8. gemu riješio je pitanje pobjednika trećeg seta koji je rezultatom 6:2 pripao Đokoviću.

U četvrtom setu, koji na kratko prekinut zbog kiše, oba tenisera čuvala su svoj servis, tako da su stigli do tajbreka u kojem Novak Đoković nije uspio riješiti dvije izgledne situacije za osvajanje ovoga meča tako da se na kraju sreća okrenula i slavio je Nadal za izjednačenje 2:2.

U petom setu ovoga maratona po jednom su „razamijenili“ brejkove, ali je Đoković zasluženo, sa posljednjim uloženim atomima snage, stigao do pobjede u petom setu od 7:5 i treće na ovome turniru.