Kalesija 16°

Njemačka je u drugom četvrtfinalnom duelu Evropskog prvenstva u Poljskoj i Ukrajini, pobijedila selekciju Grčke sa 4:2.

U prvom poluvremnu, Elf je bio mnogo bolji i praktično se igrala viktorija pred golom grčke reprezentacije. Schweinsteiger je već u 4. minuti zatresao mrežu nakon lijepe akcije, ali je gol opravdano poništen zbog ofsajda.

Nijemci su od početka vršili pritisak, a u 23. minuti su imali najbolju priliku, kada je Oezil dobro pucao sa ivice šesnaesterca, ali Sifakis je odbranio. Već u narednom napadu, Reus je  iskosa s desne strane oštro i prizemno šutirao, a grčki golman loptu poslao u korner.

U 25. minuti, Klose je zakasnio na jedan oštar centaršut sa desne strane, pa je propala nova prilika za Pancere. Reus je nedugo zatim ponovo odlično pokušao, a lopta je prohujala pored gola. Ipak, potpunu terensku nadmoć, Njemačka je krunisala u 39. minuti. Kapiten Lahm je odlično povukao loptu i sjajnim udarcem desnom nogom sa vrha šesnaesterca, donio zasluženu prednost Elfu.

Schurrle je u sudijskoj nadoknadi odlično šutirao sa distance, nekoliko centimetara pored gola, pa se na odmor otišlo minimalnom, ali potpuno zasluženom prednošću Njemačke.

Grčka, koja skoro da nije imala pretenzije prema njemačkom golu u prvom dijelu, već na otvaranju drugog poluvremena, došla je do izjednačenja. Odlična kontra u 55. minuti, Salpingidis je probio po desnoj strani i uposlio Samarasa, koji je zaista sjajno pratio akciju i donio pomalo iznenađujuće poravnanje Grcima, koji su se do toga trenutka konstantno branili.

Ipak, već u 61. minuti Nijemci dolaze do novog vodstva. Boateng je dobro centrirao sa desne strane, odbrana Grčke nije bila najbolje postavljena, a Khedira sjajnim volejom šalje loptu pod prečku Sifakisovog gola. Gekas je u narednom napadu Grčke, iz povoljne situacije loše šutirao, preko gola, pa je ostalo 2:1. U 68. minuti, riješene su sve dileme oko pobjednika. Sifakis je loše procijenio centaršut Oezila nakon slobodnog udarca, “zaplivao” u prazno, a Klose samo postavio glavu za sigurnih 3:1. Bio je to 64. gol Klosea za Elf i nedostaju mu još četiri pogotka da sustigne Gerda Muellera, najboljeg strijelca u povijesti njemačke reprezentacije.

Ni tu Nijemci nisu stali, nastavivši sa napadima prema grčkom golu. U 74. minuti, Sifakis je odbranio udarac Klosea, a na odbijenu loptu natrčao Reus i sjajnim udarcem pogodio za velikih 4:1. Imali su Panceri još nekoliko dobrih šansi do kraja, da Grcima nanesu pravu katastrofu, ali su ipak Grci uspjeli smanjiti na 4:2, nakon igranja rukom Boatenga u kaznenom prostoru i penala koji je iskoristio Salpingidis u 89. minuti, za konačan rezultat ovoga meča.

Njemačka – Grčka 4:2 (Lahm 39, Khedira 61, Klose 68, Reus 74/Samaras 55, Salpingidis 90 – penal)
Stadion: Arena Gdanjsk, Sudac: Damir Skomina (Slovenija)
Žuti kartoni: Samaras (GRČ)
Njemačka: Neuer, Hummels, Badstuber, Lahm, Boateng, Khedira, Schweinsteiger, Özil, Schürrle (od 67. Muller), Reus (od 80. Goetze), Klose (od 79. Gomez)
Grčka: Sifakis, Maniatis, Tzavellas (od 46. Fotakis), Papadopoulos, Torossidis, Papastathopoulos, Makos (od 71. Liberopoulos), Ninis (od 46. Gekas), Katsouranis, Samaras, Salpingidis