03.nov.2011
“Međuvladin panel o klimatskim promjenama” nastao je 1988. na poticaj Ujedinjenih naroda (UN), Svjetske meteorološke organizacije i Programa za okolinu UN-a (UNEP) kako bi procijenio rizik od klimatskih promjena uzrokovanih ljudskom aktivnošću.
U najnovijem izvještaju “Međuvladinog panela o klimatskim promjenama” navodi se i sve veća prijetnja globalnog zatopljenja na čovječanstvo na Zemlji.
Prema kratakom rezimeu izvještaja kojeg su sačinili priznati svjetski stručnjaci, a čija će puna verziju biti predstavljena svjetskoj javnosti za nekoliko sedmica na konferenciji u Ugandi, u skoroj budućnosti ljudska civilizacija će se suočiti sa razornima kišama, poplavama, olujama i dugotrajnim sušama.
Ako su se katastrofalne promjene vremena do sada pojavljivale svakih 20 godina, prema najnovijim tvrdnjama naučnika, do kraja ovog vijeka one će se pojavljivati svakih pet godina.
Bilo kako bilo, navode naučnici, klimatski uticaji će biti toliko vidljivi da u mnogim područjima planete Zemlje jednostavno neće biti moguće stanovati kao sada, a nakon takvih vremenskih neprilika naučnici predviđaju neizbježne “socijalne eksplozije”.
Komentarišući rezultate istraživanja, naučnici su primijetili da je trenutno sve podređeno postupnoj promjeni u globalne temperature, te očitim “lošim” vremenskim uslovima u razmjerama katastrofa.
“Takve katastrofe mnogo bolje pokazuju kakve nas klimatske promjene očekuju u budućnosti”, navode naučnici iz projekta “Međuvladin panel o klimatskim promjenama”.
Njihove najcrnje prognoze predviđaju da će klimatske promjene najviše zahvatiti područja Evrope, Kine i Sjeverne Amerike, dok će u područjima Afrike, Azije i Južne Amerike ljetne temperature početi znatno opadati već za 20 godina.