Kalesija 21°

Mnoga tijela bar kada je riječ o žrtvama genocida u Srebrenici zauvijek će ostati nekompletna

U identifikacinom centrima do danas su identifikovane 33 žrtve koje bi 11. jula ove godine trebale biti ukopane u Memorijalnom centru Potočari. Među ovim žrtvama je pet maloljetnika a riječ je o dječacima koji su u vrijeme počinjenja genocida na području Srebrenice imali između 16 i 17 godina. Prema riječima Lejle Čengić glasnogovornice Instituta za nestale osobe u BiH, ovo nije konačan broj žrtva koji će biti ukupan jer se u Identifikacionom centru Podrinje nalazi 117 aktivnih slučajeva, koji su identifikovani putem DNA analize ali ih još uvijek nisu identificirale porodice.

„ Sutra je zakazana identifikacija u Komemorativnom centru u Tuzli, koja počinje u 12.00 sati. Trebalo bi biti identificirano šest žrtava, ukoliko porodice budu u mogućnosti da dođu, a riječ je o žrtvama koje su ekshumirane u masovnim grobnicama Crni Vrh, Blječeva, Ramin grob i Pelemiši i na pojedinačnoj lokaciji u Baljkovici. Riječ je o žrtvama  koje su ubijene uglavnom tokom 92 godine. Kada govorimo o žrtvama genocida počinjenog u Srebrenici identifikacija bi trebala biti naredne sedmice.“, ističe Čengić.

U Podrinje identifikacinom centru nalazi se i 65 posmrtnih ostataka, koji su identifikovani i DNA analizom i identifikacijom članova porodice, ali zbog nekompletnosti tijela, porodice se još uvijek nisu odlučile na njihov ukop. To je svakako otežavajuća okolnost jer kako navodi Čenegić mnoga tijela bar kada je riječ o žrtvama genocida u Srebrenici zauvijek će ostati nekompletna.

„ Jer je riječ o takvom izmještanju masovnih grobnica, sa primarnih lokaliteta na druge udaljene lokalitete, vrlo često na nekoliko lokaliteta, dakle iz jedne primarne stvarane su dvije sekundarne, postoje slučajevi gdje su čak stvarane i tercijarne masovne grobnice a sve u cilju prikrivanje zločina i zapravo u cilju da se žrtve nikada ne pronađu, da se zločin ne dokaže.“, navodi Čengić.

Svaki dodatni  pronalazak dijela tjela, ističe  Čengić bolan je trenutaka za porodice žrtava. Svake godine nakon 11.jula vrši se reasocijacija, odnosno dodavanje naknadno pronađenih dijelova tijela, ranije ukopanim posmrtnim ostacima i takvih je u ovom trenutku najmanje 1000 žrtava. Reasocijacija će se sigurno raditi još dugo godina upravo zbog činjenice da se posmrtni ostaci jedne osobe nalaze na nekoliko lokacija koje su udaljene i po nekoliko  kilometara.

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?

    Ukoliko imate više informacija o temi ili nam želite prijaviti grešku možete nas kontaktirati i na e-mail: ntv@neon.ba.

    Komentari

    Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

    Članovi BK Živinice u novoj avanturi: Posjetili otoke Ugljan i Pašm …

    BKC Kalesija: Večeras predstava „Ko je lud“

    Prvi nastup Lapsus benda sa novom postavom bit će u Kalesiji: Izašla …

    Hrabra borkinja Sanela Nišić poginula dok je saborcu spašavala živ …

    Vjerski program povodom Dana džamija 7. maja u džematu Prnjavor

    CLOSE
    CLOSE