27.jan.2012
Međunarodni monetarni fond danas je upozorio da će, u slučaju da Iran prekine izvoz nafte, cijene tog energenta na svjetskom tržištu porasti za od 20 do 30 posto.
IZ MMF-a kažu da će zapadno uvođenje financijskih sankcija Iranu, što će značiti prekid izvoza njihove nafte, dovesti do šoka na tržištu jednakog onom iz prošle godine kada je u Libiji buknuo revolucionarni rat, jer Iran proizvodi pet posto tog energenta. Upozoravaju i na scenarij da bi Iran mogao ostvariti svoju prijetnju zatvaranja Hormuškog tjesnaca nakon čega bi šok bio još i gori, piše BBC.
Najveći potrošači imaju neobično malo zaliha nafte
Podsjetili su da oko 25 posto sve proizvedene nafte u svijetu i oko 40 posto one koja se izvozi prolazi kroz Hormuški tjesnac. Kroz njega prolazi i nafta iz “najbogatijih” zemalja svijeta kao što su Irak, Saudijska Arabija i Kuvajt. Iz MMF-a kažu kako bi blokada Hormuškog tjesnaca proizvela strah na tržištima, što bi se odrazilo na cijenu nafte.
Zapadne zemlje prijete sankcijama Iranu, ako ne zaustavi svoj nuklearni program za kojeg drže da služi za proizvodnju nuklearnog oružja. Udar na svjetske cijene nafte mogao bi biti još i izraženiji zbog trenutnih malih zaliha nafte. Iz MMF-a kažu da su zalihe u državama koje najviše troše nafte neuobičajeno niske, dok najveće izvoznice nafte u kratkom roku ne mogu mnogo povećati proizvodnju.
Blokada Hormuškog tjesnaca znači i blokadu Saudijske Arabije
Iran je peti po veličini svjetski proizvođač nafte sa dnevnom proizvodnjom od 3,5 milijuna barela. Ostale članice OPEC-a bi u slučaju “izbacivanja” Irana s tržišta mogle povećati proizvodnju za 3,8 milijuna barela na dan. No, u slučaju iranske naftne blokade, blokiran bi bio i pristup nafti iz drugih bitnih zemalja OPEC-a s posebnim naglaskom na Saudijsku Arabiju.