Kalesija

Mjesec svjesnosti o dijabetesu: Ideja profesorice Nedimke Burgić da u školi postavi ormarić za učenike sa dijabetesom širi se i na druge kantone

Septembar, oktobar, novembar su mjeseci u kojima posebnu pažnju obraćamo na ljude koji žive sa određenim dijagnozama. Djeca oboljela od karcinoma, borba protiv raka dojke i borba protiv dijabetesa. Jedanaesti mjesec u godini je mjesec internacionalne borbe protiv dijabetesa.To je mjesec u kojem se najviše piše i govori o problemima i teškoćama sa kojima se susreću oboljeli od dijabetesa širom BiH, a nažalost u posljednje vrijeme je među njima i sve veći broj djece i mladih. Mnoga Udruženja i pojedinci tokom cijele godine bore se da djeci, mladima ali i drugim oboljelim olakšaju na mnoge načine. Što se tiče dijabetesa Udruženje “Novi horizonti” po mnogim relizovanim projektima najmirnija je luka i najjači vjetar pokretač oboljelima od dijabetsa. Listajući objave na stranici Udruženja naišli smo na još jedno ime, na osobu koja na mnoge načine dobrinosi boljim danima oboljelih od dijabetesa. Mr.ph. Burgić Nedimka je certificirani dijabetes edukator, zaposlena u JU Srednja medicinska škola Tuzla kao profesor farmaceutske grupe predmeta. Majka je dvanaestogodišnje djevojčice koja od svoje treće godine boluje od dijabetes mellitusa tip 1.

Dijabetes mellitus tip 1 je autoimuno, doživotno, hronično i neizlječivo oboljenje. Problem koji djecu i
roditelje lišava bezbrižnosti. Ogroman teret na leđima, koji ponekad mislimo da ne možemo nositi, ali
moramo. Potpunog ozdravljenja kod ovog oboljenja nema. Prihvatanje dijagnoze je prvi korak liječenja
ove neizlječive bolesti. Dijabetes mellitus tip 1 nije nimalo lagana bolest i život s njom je ogromno
odricanje. Kada djeca kreću u školu roditelji djece s dijabetesom imaju dodatne brige i postavljaju sebi
niz pitanja: kako će se dijete snalaziti s dijabetesom u školi, hoće li mjeriti koncentraciju glukoze u krvi,
hoće li pravilno dati inzulin i uzeti planirani obrok, hoće li prepoznati hipoglikemiju i dati korekciju kod
hiperglikemije, može li nastavno osoblje brinuti o djetetu i slično. Upravo zbog ovih pitanja zajedno s
predsjednicom UG „Novi horizonti“ Tuzla, gospođom Indirom Bektić došla sam na ideju da pripremim
Protokol o postupanju s djecom oboljelom od dijabetesa u školama. Socijalna integracija i adekvatno
obrazovanje jedan je od osnovnih ciljeva zbrinjavanja djece s dijabetesom. Edukacija nastavnog osoblja i svih uposlenih u školama je važno kako bi razumjeli djetetovo ponašanje i pomogli mu, kako bi ostaloj djeci mogli objasniti bolest i otvoreno o njoj razgovarati, a sve u cilju sigurnijeg boravka u školama djece oboljele od dijabetesa. Protokol sadrži primjerene količine osnovnih informacija i u njemu se nalazi samo ono što se od nastavnog osoblja očekuje”
kazala je profesorica Burgić za ntv.ba.

Osim izrade vrlo značajnog Protokola, mr.ph. Nedimka Burgić došla je i na ideju da se u školi u kojoj radi postavi ormarić za djecu sa dijabetesom.

Naime, školu u kojoj radim trenutno pohađa četiri učenika koji imaju dijagnozu dijabetes mellitus tip 1. Zbog školskih obaveza često se desi da učenici zaborave nešto od potrošnog materijala koji im je potreban za davanje inzulina, mjerenja koncentracije glukoze u krvi, hipoglikemiju i slično. Da ne bi dodatno opteretili roditelje i da učenicima olakšamo svakodnevnicu u dogovoru s predsjednicom UG „Novi horizonti“ Tuzla i direktorom Srednje medicinske škole Tuzla postavila sam ormarić sa potrošnim materijalom koji je ovim učenicima svakodnevno potreban. Ormarić se nalazi u holu naše škole i pristup imaju samo učenici koji boluju od dijabetes mellitusa tip 1. Ova mala ideja brzo se počela masovno realizovati i danas veliki broj škola na području Tuzlanskog kantona posjeduju ovakve ormariće. Na moje veliko zadovoljstvo ideja se počela širiti i na ostale kantone“dodaje naša sagovornica.

Pomenuti, relaizovani projekti su od velikog značaja. Razvijanjem pozitivnog stava prema dijabetesu djetetu pokazujemo da ga dijabetes ne čini manje vrijednim, nego da zbog tog stanja ima dodatna znanja i vještine, odgovornost i hrabrost. Bitno je da dijete razvije pozitivnu sliku o sebi, svom stanju i da ima visoku razinu samopoštovanja. Šteta je zbog dijabetesa propustiti radovati se djetetovim pobjedama i uspjesima.

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
[contact-form-7 id="257132" title="Report error"]

Komentari

Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

Iz opticaja se povlače određene novčanice apoena 10, 20, 50 i 100 K …

Porasla nezaposlenost u Austriji

Oduzete cigarete i duhan na području Živinica, Bijeljine i Doboja

Porodica Sulejmanović jedina u regiji Birač uzgaja bundeve, zadovolj …

Predstava “Ptica od pijeska” u četvrtak na sceni živini …

CLOSE
CLOSE