Kalesija 18°

Ljekari masovno napuštaju BiH: Za nekoliko godina neće nas imati ko liječiti!?

Veliki broj ljekara već napustio BiH: Naša zemlja i po ovom pitanju iza Albanije U Bosni i Hercegovini je, u poređenju s evropskim standardima, primjetan znatan nedostatak ljekarskog kadra na svim nivoima zdravstvene zaštite, ali je najviše izražen u primarnoj. To je informacija Federalnog ministarstva zdravstva.

Manjak kadra

Manjak kadra u porodičnoj medicini prisutan je u svim kantonima, a najizraženiji je u Livanjskom, Srednjobosanskom i Unsko-sanskom. Procjenjuje se da u BiH nedostaje više od 3.000 ljekara te da će se zbog konstantnog odliva kadrova naša zemlja za nekoliko godina naći u nezavidnoj situaciji u kojoj nas niko neće ni liječiti!?

Zlatan Peršić, portparol Federalnog ministarstva zdravstva, kaže za naš list da je u posljednjoj godini napravljen iskorak, s obzirom na to da je uspostavljeno više od 50 novih timova porodične medicine na području FBiH, ali je, generalno, i dalje evidentan manjak ljekara u porodičnoj medicini.

– Zaključno s prošlom godinom na području FBiH radilo je 705 timova porodične medicine (ljekar i minimalno jedna medicinska sestra), dok su godinu ranije radila 652 tima. No, ne možemo biti zadovoljni jer bi, prema našim procjenama, na području FBiH trebalo raditi oko 1.100 do 1.200 timova porodične medicine – rekao je Peršić.

Peršić: Nismo zadovoljni

Još frapantniji podatak je da je samo u prvih pet mjeseci ove godine Republiku Srpsku napustilo 170 medicinskih stručnjaka. Potvrdio je ovo za “Dnevni avaz” Miodrag Femić, predsjednik Asocijacije doktora medicine jugoistočne Evrope i Strukovnog sindikata doktora medicine RS.

Najbolji stručnjaci

Taj broj, naglasio je, treba dodati na 1.600 ljekara, koliko ih je zaključno s prošlom godinom nedostajalo u RS.

– Ranijih godina mogli smo kazati da RS ima malo anesteziologa, neurohirurga, radiologa, ali danas nedostaje svih medicinskih kadrova, dok uopće ne znamo broj psihoterapeuta. Suštinski problem je u tome da zbog katastrofalnih uslova rada naši najbolji stručnjaci mogu sebe ostvariti tek negdje u inostranstvu – rekao je Femić.

Izvještaji Svjetske zdravstvene organizacije (SZO), prema Femićevim riječima, zastrašujući su, jer je BiH danas po broju ljekara na posljednjem mjestu u regionu, čak i iza Albanije.

Prema standardima EU, predviđeno je da 362 ljekara budu na 100.000 stanovnika, a u BiH je taj broj daleko niži.

Za samo dan otišlo čak 11 specijalista

– Jedan od najvećih problema u zdravstvenoj i politici ljudskih resursa u RS i regionu je upravo odlazak ljekara iz zemlje. Od 2010. do septembra 2011. godine RS je napustio 161 ljekar, a već 1. januara ove godine zemlju je u jednom danu napustilo čak 11 specijalista – rekao je Femić.

 

 

Avaz

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?

    Ukoliko imate više informacija o temi ili nam želite prijaviti grešku možete nas kontaktirati i na e-mail: ntv@neon.ba.

    Komentari

    Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

    Bakir Musić briljirao i u Mariboru: Najbolji rezultat svih vremena Bi …

    Vijećnik u OV Kalesija Faruk Džafić pristupio BH Zelenim

    Uspješno organizovan treći malonogometni turnir “Dani šehida …

    U gradskom derbiju Sloga pobijedila Bosnu

    TeamMP10 se emotivnom porukom zahvalio Miralemu Pjaniću za doprinos r …

    CLOSE
    CLOSE