19.feb.2012
Svakodnevno na lice utječu brojni faktori, od sunca, vjetara, vrućine, hladnoće i prehrane. Prvi korak u njezi kože lice jest pravilno odrediti tip kože. Suhu kožu karakteriziraju svrbež, zategnutost, ljuštenje i grubost na dodir. Masna koža se sjaji, a pore su proširene. Mješovita koža je na nekim dijelovima suha, a na drugima masna. Osjetljiva koža svrbi, a česti su i tragovi nalik na opekline te alergije na razne kozmetičke proizvode kao i akne.
Suhoj koži najviše odgovara nježno čišćenje dva puta na dan gelom koji sadrži glikolnu i mliječna kiselinu ili vitamin F koji hrane kožu. Za masnu je odličan blagi tonik ili gel za umivanje niske PH vrijednosti, bez ulja i alkohola, koji će ukloniti višak masnoće i istovremeno nahraniti kožu. Mješovita koža najbolje podnosi blago mlijeko za čišćenje lica, dok su za osjetljivu najbolji proizvodi bez alkohola i mirisa, i to jednom na dan.
Ujutro najprije očistite kožu, nanesite hidratantnu kremu, kremu za sunčanje, a potom nanesite makeup. Određene kreme za dnevnu njegu sadrže zaštitni faktor, pa nije potrebno posebno nanositi kremu za sunčanje. Navečer očistite kožu, nanesite proizvod s retinolom, koji zateže kožu i vraća joj sjaj te elastičnost. Ako vam je proizvod s retinolom prejak, nanesite ga nakon hidratantne kreme. Kreme s retinolom smiju se nanositi samo noću jer mogu reagirati na sunce.
Za suhu kožu najbolja je hidratantna krema bogata antioksidansima koji vežu vodu i djeluju protupalno, masnoj najviše odgovara krema bez ulja, dok je za osjetljivu najbolja krema bogata uljima, ali bez alkohola i parfema koji iritiraju kožu.
Bez obzira izlazite li iz kuće ili ostajete doma svakako nanesite kremu za sunčanje jer se štetne UV zrake probijaju i kroz prozore i uzrokuju oštećenja te starenje kože. Najbolja je vodootporna krema sa zaštitnim faktorom većim od 30. Ipak, bilo kakav zaštitni faktor je bolji od ni jednog, a odlična kombinacija su i hidratantne kreme sa zaštitnim faktorom.
Ako vam je prva pomisao nakon što vidite prištić pasta za zube, razmislite još jednom. Kaladonti su često vrlo jaki i mogu iziritirati kožu te ostaviti ožiljke. Umjesto toga, lice će vam biti zahvalnije nanesete li na prišt gel ili kremu sa salicilnom kiselinom ili benzoilni peroksidom. Gelovi za čišćenje lica su najbolji za masnu kožu, a losioni i kreme za suhu kožu.
Za uklanjanje mitesera i smanjenje prištića jedno od rješenja je i lagani laserski piling.
Uklanjanje dlačica na licu pincetom dugotrajan je i bolan proces. Osim pincete, gelovi i kreme imaju miris i mogu izazvati osip i iritaciju kože. Uklanjanje voskom čupa dlaku iz korijena, a rezultati su vidljivi u prosjeku od dva do tri tjedna. Elektrolizom se pak radiovalovima uništava korijen dlake, a rezultati su dugotrajniji.
Piling od voća može biti grub za osjetljivu i suhu kožu jer su kiseline iz voća izrazito agresivne i izazivaju ljuštenje kože, zato umjesto njega koristite piling koji sadrži salicilnu i glikoličnu kiselinu. Osim što pomaže u odstranjivanju mrtvih stanica kože, piling salicilnom i glikoličnom kiselinom djeluje i protupalno, pa je idelan za sve tipove kože.
Maske za lice čiste pore i smanjuju crvenilo, a one koje sadrže glicerin hidratiziraju kožu. Maske od gline isušuju kožu i povećavaju cirkulaciju, a dobre su za masnu kožu. Jedina mana je što zatvaraju pore.
Tonik smanjuje sjaj lica, a oni s alkoholom su dobri za skidanje makeupa. Žene sa suhom kožom i one sklone crvenilu ih trebaju izbjegavati jer izazivaju iritaciju, dok je za one s masnom i mješovitom kožom najbolji tonik bez alkohola. Poželjno ga je koristiti jednom ili dva puta na dan ovisno o potrebi.
Redovito vježbanje potiče bolju cirkulaciju, a znojem izbacujete štetne tvari iz organizma. Zdrava prehrana, bogata voćem i povrćem također poboljšava tonus kože, a pušenje izbjegavajte pod svaku cijenu jer šteti koži i izaziva bore.