Kalesija

Kina: Bogatašica osuđena na smrt jer nije vraćala kredite!

Kako u Kini rješavaju problem sa prezaduženim biznismenima, koji dignu goleme kredite i onda ih ne vraćaju? Ovih dana potvrđena je smrtna kazna 30-godišnjoj poduzetnici Wu Ying koja je bila po bogatstvu šesta žena u Kini.

Ona je od privatnih ulagača posudila oko 95 miliona eura, obećala im veliku kamatu, i do 10 posto, ali novac nije vratila. Njeno uplakano lice iz sudnice obilazi svijet.

Zbog toga je optužena i osuđena za milionsku prevaru, a ništa ne pomaže ni to što je novac posudila od prijatelja i poznanika, njih 11, koji misle da je smrtna kazna preoštra, a mnogi posmatrači tvrde da nije riječ o prevari.

Problem je u tome što država drži monopol nad finansijskom industrijom u Kini, a u državnom bankarskom sektoru do kredita praktično mogu doći samo državna preduzeća. Privatnici, pak, tvrde da im se postavljaju nemogući uslovi i da do legalnog kredita ne mogu uopšte doći. U istraživanju jednog instituta čak 43 posto kineskih poduzetnika priznaje da novac posuđuje preko privatnih kanala, što je tamo protivzakonito, ali je poduzetnicima očito nemoguće drukčije širiti posao.

“Kineski finansijski sistem je loš, neefikasan. Postoji državni monopol, a to nije u redu. Nužna je reforma koja će dovesti do razvoja privatnog kreditnog sistema”, kaže kineski ekonomist Mao Yushi, prenosi “Večernji”.

Wu Ying potiče iz siromašne seljačke porodice, sa 15 godina se osamostalila, sa 25 bila čak 68. na listi najbogatijih Kineza, prije tri godine sud prvog stepena osudio ju je na smrt, a presudu ovih dana potvrdio sud u pokrajini Zhejiang. Bila je najstarija od četiri sestre, pala je u školi i zaposlila se kod tete u kozmetičkom salonu.

Uskoro je otvorila svoj salon i tvrdi da je velik novac zaradila prodajući popularno sredstvo protiv bora u Kini – ekstrakt ovčje posteljice. Bavila se i rent-a-carom. Prije sedam godina osnovala je 15 kompanija unutar Bense grupe, s ukupnim kapitalom vrijednim 427 miliona eura. Samo za donacije dala je gotovo milion eura.

Ipak, još postoji nada za Wu Ying, jer od 2007. godine Vrhovni sud odlučuje o svim presudama u kojima je izrečena smrtna kazna.

U Kini na internetu traje velika rasprava o ovom slučaju, komentatori se pitaju koji su pravi razlozi ove kazne, drakonske čak i za državu poznatu, među ostalim, i po tome što ubije najveći broj ljudi, prema procjenama oko 4.000 godišnje. Kinezi uglavnom vjeruju da je kriva, o tome se manje raspravlja, ali kazna im je preteška, naročito ako se usporedi sa znatno blažim presudama korumpiranim funkcionerima. Traži se ukidanje smrtne kazne za privredni kriminal.

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
[contact-form-7 id="257132" title="Report error"]

Komentari

Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

Usvojena Odluka o načinu i uslovima raspodjele poslovnih prostora u s …

Usvojena Odluka o zatvaranju kolektivnih centara

Usvojen Budžet Općine Kalesija u iznosu od 15,9 miliona KM

Usvojen dnevni red 2. redovne sjednice OV

Usvojena inicijativa da se pokrenu procedure ispitivanja kvalitete zra …

CLOSE
CLOSE