Općina Kalesija nalazi se u sjeveroistočnom dijelu BiH. Od Tuzle se nalazi jugoistočno i od nje je udaljena oko 22 km. Svojim većim dijelom nalazi se u dolini rijeke Spreče. Sadašnja površina općine Kalesije je 180 km2 sa oko 42 000 stanovnika. Prije agresije površina Kalesije bila je oko 272 km2 i nakon Dejtonskog sporazuma jedna trećina općine pripala je novoformiranoj općini Osmaci.
U fizičko-geografskom smislu teritorija Kalesije podjeljena je na tri geomorfološke cjeline:
1.Majevica
sa pobrđem
2.Dolina gornje Spreče
3.Bišina i njeno pobrđe
Geološki sastav općine je skoro neistražen ali do izvjesnih podataka možemo doći iz odgovarajuće literature koje ima veoma malo na ovu temu.
Klimatske karakteristike općine su slične sa karakteristikama njenog šireg okruženja, to jest Kalesija i njeno šire okruženje ima umjereno-kontinentalnu klimu. Prosječna temperatura u poljednih padavina je 75 mm. U toku godine nema većih temperaturnih oscilacija.
Hidrografsku mrežu općine čini rijeka Spreča sa svojim pritokama: Bukovica, Gribaja, Tavna, Dubnica, Papraća, Ugerovica, Mramorak, Sajtovića rijeka, Mala rijeka ali i manji povremeni tokovi. Dužina rijeke Spreče 151,7 km a kroz Kalesiju protiče u dužini od 43,5 km.
Za područje općine Kalesija možemo reći da
je plodno i povoljno za razvoj poljoprivrede. Na ovom području zastupljena su: aluvijalna, dolinska, brežuljkasta i brdska tla.
Obzirom da Kalesija ima povoljnu klimu i tla samim tim je razvijen biljni i životinjski svijet. U dolini Spreče nalaze se manje šume crne joha, vrbe i poljskog jasena. Na većoj nadmorskoj visini su šume hrasta i kitnjaka kao i hrasta lužnjaka i običnog graba. Takođe su rasprostranjene borove šume, šume cera i bukve. Od životinja su rasprostranjeni: medvjed, vuk, divlje svinje, jazavac, tvor, lisica, patke i druge ptice.
Na području općine dominira tradcionalna podjela ali Kalesija ima povoljne uslove za razvoja savremen poljoprivrede.
Iz svega navedenog možemo zaključiti da Kalesija ima dobre prirodno- geografske karakteristike i one pružaju mogućnost razvoja mnogih privrednih grana.