Kalesija 15°

Kako izbrisati rezultate Google pretraga prije nove politike privatnosti

Googleova nova politika privatnosti koja stupa na snagu 1. marta dočekana je s kritikama mnogih aktivista i zagovovornika prava na privatnost

Nova politika privatnosti (policy privacy) u osnovi se sastoji u tome da jedan Googleov proizvod može razmjenjivati podatke s drugim Googleovim proizvodima, odnosno aplikacijama te vas tako ova kompanija može “pratiti” kroz cijeli svoj “ekosustav”.

Vaši podaci tako će biti dijeljeni između Googleovih servisa, a to će omogućiti Googleu da vam prikazuje znatno preciznije i personaliziranije oglase. Ciljano oglašavanje u konačnici će Googleu mogućiti veće prihode budući da tako prikupljeni podaci o svakom pojedinom korisniku imaju i veću vrijednost za oglašivače.

Kao što smo već najavili, politika privatnosti od 1. marta će biti jedinstvena za sve Googleove aplikacije. Dosada je svaka online aplikacija imala svoju posebnu politiku privatnosti i svoja vlastita pravila korištenja.

Namjera objedinjavanja podataka koje prikuplja preko različitih servisa omogućit će Googleu da se prema vama ponaša kao prema jedinstvenom korisniku svih njegovih proizvoda.

Primjerice, ako ste logirani na svoj Gmail te preko tražilice tražite informacije o Adele, kada se prebacite na YouTube u preporukama ćete pronaći preporuke s videospotovima Adele. Google će tako znati, naravno ne sve, ali znatno više o vama nego ikada prije.

Googleova povijest pretraga (Google Web History), odnosno sve vaše pretrage i web stranice koje ste posjetili na internetu dosada su bile odvojene od drugih proizvoda. Organizacija Electronic Frontier Fondation upozorila je da je ova zaštita posebno važna jer podaci o pretragama mogu otkriti neke vrlo osjetljive informacije o vama kao što su informacije o vašoj trenutačnoj lokaciji, interesima, hobijima, dobi, spolu, seksualnoj orjentaciji, vjerosipovjesti, zdravstvenim problemima i sl.

Kako biste spriječili da Google kombinira vaše podatke o povijesti pretraga sa svojim drugim proizvodima kao što su You Tube ili Google Plus, možda ćete željeti da uklonite sve stavke iz vaše povijesti pretraga na Googleu te također onemogućite Google da ih može skladištiti u budućnosti.

 

Evo kako ćete to napraviti:

1. Logirajte se na svoj Google račun

2. Posjetite adresu https://www.google.com/history

3. Kliknite na “Remove all Web History”

4. Kada dobijete “Remove all Web History for ime.prezime@gmail.com” kliknite na “OK”

 

Ne zaboravite da kada uklonite povijest pretraga da će to također zaustaviti daljnje pohranjivanje rezultata pretraga (sve dok ih ponovno ne uključite).

Također, onemogućavanje spremanja povijesti pretraživanja na vašem Google računu neće spriječiti Google da prikuplja i čuva te informacije te ih koristiti za svoje interne potrebe. To također ništa ne mijenja na činjenici da sve informacije koje je Google prikupio i pohranio mogu na uvid zatražiti predstavnici zakona.

Kada je pohranjivanje povijesti pretraga uključeno, Google će te zapise čuvati na neodređeno vrijeme, a kada je spremanje onemogućeno, oni će “djelomično biti anonimni” nakon 18 mjeseci, a određene vrste upotrebe, uključujući i slanje prilagođenih rezultata pretraga, će biti spriječeno. Ako želite učiniti više kako biste ograničili Google u prikupljanju vaših podataka, EFF je objavio Šest savjeta za zaštitu vaše privatnosti.

 

 

Pratite Kalesija Online na Facebooku

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
[contact-form-7 id="257132" title="Report error"]

Komentari

Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

Donesena prvostepena presuda za Darka Petrovića (47) iz Tuzle

Najava utakmica u kantonalnim ligama

U Živinicama će prigodnim sadržajima biti obilježen Međunarodni d …

Putevi u BiH: Saobraća se po pretežno suhom i mjestimično vlažnom …

Servisne informacije iz Živinica (20. 9. 2024.)

CLOSE
CLOSE