Kalesija 25°

Jedan od velikana bh. književnosti: Umro pisac Nedžad Ibrišimović

Jedan od najvećih bh. pisac Nedžad Ibrišimović preminuo je jutros u Sarajevu u 71. godini. Ibrišimović rođen je 20. oktobra 1940. godine u Sarajevu. U Sarajevu je završio srednju školu za primijenjene umjetnosti, odsjek vajarstvo, te studij filozofije.


Bio je urednik u listovima “Naši dani” i “Oslobođenje”, jedno vrijeme bio je nastavnik u Goraždu, ali je uglavnom bio profesionalni književnik. U toku agresije na BiH direktno se uključio u odbranu zemlje. Na Dobrinji je organizovao KZB “Preporod” koja je radila i u doba blokade ovog dijela Sarajeva.

Bio je i član Udruženja likovnih umjetnika BiH od 1982. godine, te je do 2000. imao deset samostalnih izložbi. Također, bio je predsjednik Društva pisaca Bosne i Hercegovine, od 1993. do 2001. godine, a od 1995. do 1998. glavni i odgovorni urednik časopisa za književnost “Život”. Njegova djela prevođena su na češki, turski, albanski, engleski, francuski, španski, njemački i italijanski.

Nakon izlaska iz štampe remek djela “Vječnik” (2005), Društvo pisaca BiH ga je kandidiralo za Nobelovu nagradu. Roman “Vječnik” je oborio sve rekorde u izdavačkoj kući Svjetlost iz Sarajeva, uključujući i Selimovićev “Derviš i smrt”.

U januaru 2009. godine u izdanju IKD “Šahinpašić” objavljeno je osmo izdanje “Vječnika”, a ukupan tiraž svih izdanja je 12.000 primjeraka. Jedno od najpoznatijih njegovih djela je roman “Ugursuz”, za koji je dobio Šestoaprilsku nagradu Grada Sarajeva 1969. godine. Među drugim njegovim istaknutim djelima su “Karabeg”, “Braća i veziri”, “Knjiga Adema Kahrimana napisana Nedžadom Ibrišimovićem Bosancem”, “Woland u Sarajevu”… Posljednje Ibrišimovićevo djelo je “El-Hidrova knjiga”, koja je nastavak romana “Vječnik”.

Saučešće povodom smrti izuzetnog bh. pisca izrazio je Predsjednik UIK-a Ibrahim Spahić. Istakao je da je Nedžad Ibrišimović ostavio neizbrisiv trag u našim životima svojim talentom i radom.

“Ostala je iza Nedžada Ibrišimovića otvorena knjiga ‘Vječnik’ i sva njegova djela da ih ponovo čitamo, jer pripadaju bh. i svjetskoj književnoj baštini”, kazao je Spahić, prenosi sarajevo-x.

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?

    Ukoliko imate više informacija o temi ili nam želite prijaviti grešku možete nas kontaktirati i na e-mail: ntv@neon.ba.

    Komentari

    Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

    U Sapni održan Prvi memorijani šahovski turnir “Nijaz Hasanovi …

    Amna Jahić i Ilma Gogić osigurale mjesto u reprezentaciji i plasman …

    Pobjeda “Bosne” na Gradskom stadionu u Kalesiji

    U ponedjeljak nastavak suđenja Dodiku i Lukiću

    Sjećanje na prvog učenika Behram-begove medrese iz Kikača

    CLOSE
    CLOSE