Kalesija

Ivo Markelić iz Donjih Dubrava prizvodi vino iz vlastitog vinograda

ivoDa se i na području Živinica može proizvoditi kvallitetno vino potvrđuje i primjer iz Donjih Dubrava, gdje je Ivo Markelić prije osam godina podigao vinograd na 6 dunuma, sa 3 hiljade čokota vinove loze.Zadovoljan je postignutim prinosima, a ove godine očekuje rekorde:

“Ovo je do sada najrodnija godina od kada se bavim vinogradarstvom. Imam 15 vrsta stonih sorti i vinskih /bijela graševina i crno, dominantno frankovo i nešto vranca. Uz vinograd imam i jedan manji rasadnik od 10 do 15 hiljada kalema vinove loze. U vinogradu treba mnogo raditi, a to potvrđuje poznata zagorska izreka koja kaže “da vinograd hoće slugu, a ne gospodara”. Zahtjevan je za održavanje, berbu i proizvodnju vina.Pored uzgoja, značajno je poznavanje zaštite vinograda, a berba grožđa i prerada su isto tako zahtjevni i treba mnogo znanja da bi sve bilo na potrebnom nivou”, kaže nam Ivo Markelić.

Da bi se grožđe obralo mora imati određenu minimalnu količinu šećera, a kod Markelića je dosta visok procenat, o čemu kaže:

“Grožđe kod mene ima dosta visoku razinu šećera i dostiže 21 odsto, što je odlično za proizvodnju vina.Od količine šećera zavisi i količina alkohola u vinu i iznosi od 13 do 14 procenata alkohola”.

Sa plasmanom vina nema problema i sve što proizvede proda se. Jedan čokot stonog grožđa daje 10 do 20 kg, dok vinske nešto više od 3 kg grožđa.

“Prodam od 5 do 10 tona grožđa, a vina 3 do 4 tone, flaširanog 0,75 l i to Zlatno dubravsko-bijelo i Dubravski rubin-crveno vino”, ističe Markelić.

Zanimljivo je istaći da se ovaj vrijedni domaćin počeo baviti vinogradarstvom u poznijim godinama. Radnu karijeru je započeo kao učitelj,ali je nakon jedne godine odlučio da školovanje nastavi na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu-odsjek sociologija, te je nastavio raditi u timu za ergologiju, dok je posljednjih 20 godina proveo na radu u Rudarskom institutu u Tuzli.

“Kada sam ispraćen u mirovinu, sa veoma malim primanjima, razmišaljao sam čime da se bavim!? Već sam se bavio pčelarstvom i imao sam 55 košnica, ali od davnina me je kopkalo vinogradarstvo, pa sam na jednom Sajmu knjige u Sarajevu 1982.godine dao posljdnih 600 dinara za knjigu o vinogradarstvu. Pronikao sam u sve tajne ove zanimljive djelatnosti, koja traži mnogo rada i odricanja, ali danas kada vidim šta sam postigao zadovoljstvu nema kraja”.

Živinice.ba/NTV

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
[contact-form-7 id="257132" title="Report error"]

Komentari

Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

Učenici MSŠ Kalesija obilježili Svjetski dan borbe protiv dijabetes …

U Živinicama obilježen Svjetski dan dijabetesa

Čeka nas teška zima, da li je Kalesija spremna za zimske uslove na p …

Učenici MSŠ Kalesija organizovali prodajni bazar, novac usmjerili na …

Danas stupa na snagu novi Zakon o unutrašnjoj trgovini: Ko je izuzet …

CLOSE
CLOSE