01.mar.2012
Koje je najbolje doba dana za uzimanje lijekova? Nezavisno o tome da li se radi o običnoj žgaravici ili bolesti srca krivo doba dana konzumiranja lijekova može dovesti do neefikasnosti, prenosi Daily Mail.
Milioni ljudi svakodnevno piju lijekove i veliki postotak to radi u krivo vrijeme, smatraju stručnjaci. Navodimo neke od savjeta vrijednih vašeg zdravlja.
Osteoporoza: Zadatak lijekova protiv osteoporeze je da spriječe gubitak koštane mase, a riječ je o bisfosfonatima koji se teško apsorbiraju. Uzrok tome je slabo otapanje u uljima i mastima što dovodi do pravila da se lijek uzima ujutro na tašte. Doručak je potrebno odgoditi za sat vremena kako bi apsorbcija lijeka bila valjana.
Visoki krvni pritisak: Istraživanjem se došlo do zaključka da je najbolje noću uzimati tablete protiv visokog krvnog pritiska, time se smanjuje rizik od srčanog i moždanog udara. Doktori upozoravaju da osobe koje su uzimale tablete ujutro ne smiju naglo sa tim prestati i promijeniti termin kako ne bi izazvali hipotenziju, nenormalno nizak pritisak.
Holesterol: Danas se preporučuje uzimanje lijekova protiv visokog holesterola navečer prije spavanja umjesto ujutro. Novo istraživanje je došlo do zaključka da će u takvim situacijama doći do manje srčanih napada i boljeg funkcionisanja krvnih žila zbog činjenice koja govori da se većina holesterola proizvodi noću.
Srce: Tri puta je veća vjerovatnost da se srčani i moždani udari dogode ujutro nego u bilo koje drugo doba dana. Razlog tome su električni impulsi koji su najsporiji od 6h ujutro do podneva te je upravo zbog toga lijekove potrebno konzumirati odmah nakon buđenja.