Kalesija

Internet slavi 21. rođendan

Otac interneta Tim Berners-Lee kaže da se internet rodio na njegovom računaru u Ženevi, te da se tada sastojao od jedne web stranice i jednog preglednika.


Prije 21 godinu u Evropskoj organizaciji za nuklearno istraživanje CERN u Ženevi rođen je internet.

Otac interneta Tim Berners-Lee tada je kombiniranjem različitih tehnika usavršio ono što danas zovemo World Wide Web, sistem koji omogućava linkanje, pregledavanje i sortiranje informacija preko računara povezanih telefonskom mrežom.

Ovaj britanski naučnik i profesor na Institutu za tehnologiju u Massachusettsu (MIT) 25. decembra 1990. izvršio je prvu uspješnu komunikaciju računara preko interneta, a godinu dana kasnije javnosti je putem interneta prikazao prvu web stranicu.

„Internet se rodio na mom kompjuteru u Ženevi 25. decembra 1990. Tada se sastojao od jedne web stranice i jednog preglednika“, rekao je Berners-Lee.

„Kreiranje weba je zapravo bio čin očaja, zato što je bez njega bilo teško raditi u CERN-u. Većina tehnologija koja je uključena u web već je bila osmišljena. Ja sam ih samo spojio sve zajedno“, opisao je on rođenje jednog od najvećih izuma današnjice.

Internet je promijenio svijet velikom brzinom. Kako piše magazin Time, internet je, za razliku od mnogih oktrića koja su promijenila svijet, bilo djelo jednog čovjeka.

„Berners-Lee je sam izumio internet, te se više nego bilo ko drugi borio da on bude otvoren i besplatan. On je moćni komunikacijski sistem koji je samo elita mogla koristiti pretvorio u masovni medij. To je gotovo gutenbergski“, objavio je ovaj magazin.

Prijetnje za internet

Berners-Lee je u novembru 2009. pokrenuo fondaciju World Wide Web kako bi „unaprijedio web i obogatio čovječanstvo kroz pozitivne promjene“.

Za jedan američki naučni magazin prošle godine je napisao da je internet danas ugrožen na više načina, te da su neki od njegovih najuspješnijih korisnika počeli kršiti osnovne principe ovog medija.

„Velike socijalne mreže uzimaju i koriste podatke svojih korisnika. Operateri bežičnog interneta pokušavaju usporiti saobraćaj na stranicama sa kojima ne posluju. Vlade, bilo totalitarne, bilo demokratske, nadgledaju ljude i prate njihovo online ponašanje ugrožavajući ljudska prava“, napisao je Berners-Lee.

Ovaj naučnik trenutno živi u Massachusettsu u Sjedinjenim Američkim Državama, a direktor je World Wide Web Konzorcija, koji djeluje s ciljem unapređenja i standardizacije interneta kroz pojedinačne specifikacije koje izdaju radne grupe.

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
[contact-form-7 id="257132" title="Report error"]

Komentari

Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

“Bosna” slavila na Gradskom stadionu u Kalesiji

Edukacijski centar „Nahla“ Tuzla: Meet Up „Karijera s predumišl …

Nerminin recept za hurmašice sa pekmezom i susamom

Organizovan treći Memorijalni pohod “Rasim Mehidić”

Mujo Mujkić: Paket vijećnika za oko kuće ili kako se ruši država

CLOSE
CLOSE