03.dec.2012
Španija, Italija, Rusija, Švabe, Englezi, Brazil… Ali ko je na tom spisku on. Ko? Ko će u finalu dati gol? Jeli to Pape, Pape, Pape, Sušić, Pape, Pape, Pape, Sušić… Pjevali su “Nadrealisti” pred Mundijal 1990. godine. No, bivša Jugoslavija nije se uspjela plasirati u finale, tako da Safet Sušić nije imao priliku dati gol, ali je zato najbrže zatresao mrežu u Italiji.
Vječiti derbi za pamćenje
Sa legendarnim Papetom sam uradio bezbroj razgovora, kako u pisanim, tako u elektronskim medijima, a svojevremno dok sam radio na Hayat TV, imao sam prvi uživo intervju nakon njegovog imenovanja za selektora reprezentacije BiH, a prilikom ulaska u studio izgovorio je:
“Mjesto selektora BiH nuđeno mi je mnogo puta, a sada kada imamo dobru reprezentaciju čast mi je i prihvatiti se te funkcije.”
Odakle, ustvari, početi priču o legendarnom Papetu. S obzirom na to da mi je posljednja reprezentacija bivše Jugoslavije ostala nezaboravna, kada god razgovaram sa nekim iz te Osimove generacije, počinjem priču upravo o tom Mundijalu u Italiji. Tako je bilo i kad sam razgovarao sa Ivicom Osimom i Refikom Šabanadžovićem i Farukom Hadžibegićem, pa će tako biti i sa Safetom Sušićem. Posebno mi se urezao jedan detalj iz te čuvene četvrtfinalne utakmice sa Argentinom, kad se u jednom trenutku Pape našao u idealnoj šansi, ali niti je uspio kako treba primiti loptu, niti šutirati, a on je u tim situacijama bio jedan od najvećih majstora tih vremena.
“Skoro da sam zaboravio na taj detalj. Čini mi se da je jedan argentinski igrač bio ispred mene, tako da se nisam nadao da će uopšte lopta doći do mene. Ali mi smo se u toj utakmici herojski borili sa deset igrača. Šabanadžović je isključen zbog prekršaja nad Maradonom. Sve bi bilo drukčije da nije u pitanju bio Maradona i da smo bili kompletni. Došli bi i do finala, jer smo imali sjajan tim”, prisjeća se Sušić koji je igrao i na Mundijalu u Španiji 1982. godine.
Početkom osamdesetih godina minulog stoljeća, kada bi išli na Koševo, dočekivala bi nas pjesma Safeta Isovića „Oj, Safete, Sajo, Sarajlijo…”. Ali , 10. mart 1982. godine ostat će upamćen po rekordnoj posjeti na Koševu. Igrao se 44. gradski derbi pred preko 55.000 gledalaca. I Safet Sušić ga se itekako sjeća.
“Mislim da Koševo nikada nije bilo punije. Mnogi su ostali van stadiona. Utakmica fantastična. Poveo je Željo sa 1:0 i s tim rezultatom se otišlo na odmor, a onda u drugom dijelu preokret. Prvo sam ja izjednačio, a onda je pokojni Keli (Želimir Vidović, op.a.) pogodio za našu pobjedu. Taj mi je derbi ostao najviše u sjećanju, a i uopšte ta utakmica.”
Hat-trick Rumunima, Italijanima i Argentincima
Mnoge Papetove utakmice pamtimo, posebno one reprezentativne. U debiju protiv Mađarske postigao je dva gola. Protiv Rumunije postiže prvi hat-trick, pa sljedeći protiv Italije, pa još jedan protiv Argentine. Pape je bio dvostruki strijelac u onoj čuvenoj utakmici protiv Bugarske, kada je Radanović u posljednjoj minuti pogodio gol.
“Ta utakmica protiv Bugarske nam je svima ostala u sjećanju, upravo zbog tog gola u posljednjim trenucima. Ali zaista je bilo puno tih utakmica u kojima sam postizao golove, dva, tri. Svih utakmica se sjećam na neki poseban način. Naročito one koje su odlučivale, a bilo ih je zaista puno. Inače, ne volim da govorim o sebi, to ostavljam drugima da kažu, pišu kakav sam bio igrač.”
Čuveni centarfor Crvene zvezde i bivše reprezentacije Darko Pančev je znao reći da bi igrači trebali plaćati da igraju u istoj ekipi sa Papetom, koji je bio bogatstvo za svaki napad, a njegovi pasovi su bili nevjerovatni, precizni do savršenstva.
Osim u bosanskohercegovačkoj, Sušić je ostavio neizbrisivi trag i u francuskoj prijestolnici. Jedan je od najboljih fudbalera koji su igrali PSG-u. U izboru sportskog dnevnika France Footbal proglašen je najboljim stranim igračem svih vremena u Francuskoj.
“Pored takvih fudbalera koji su igrali u toj zemlji, izuzetno sam počastvovan što sam baš ja izabran za najboljeg stranca u francuskoj ligi. Mislim da ovo veliko priznanje nije samo za mene nego i za bh. fudbal.”
Idemo u Brazil
Počeli smo sa Mundijalom u Italiji, završit ćemo sa Mundijalom u Brazilu. Kao igrač bio je učesnik svjetskog prvenstva, a da li će biti i kao selektor?
“Kvalifikacije smo dobro počeli i sve konce držimo u svojim rukama. Mislim da je ova ekipa sazrela za odlazak na jednu veliku završnicu. Ja sam optimista i vjerujem da će Bosna i Hercegovina biti u Brazilu 2014. godine.
Ne sam, Safete, ma ne sam, majstore… Idemo zajedno u Brazil, majstore.
Krivaja, Sarajevo, PSG, Red Star
Safet Sušić rođen je 13. aprila 1955. godine u Zavidovićima. Karijeru je započeo u Krivaji i sa 16 godina je već bio prvotimac. Za FK Sarajevo, od 1973. do 1982. odigrao je 221 utakmicu i postigao 85 golova. Slijedi odlazak u inostranstvu i od 1982. do 1991. za PSG je odigrao 287 utakmica i postigao 72 gola. Osvojio je titulu prvaka Francuske i Kup Francuske. Za reprezentaciju bivše Jugoslavije odigrao je 51 utakmicu i postigao 21 pogodak, igrajući na svjetskim prvenstvima 1982. i 1990. i Evropskom prvenstvu 1984. godine . Karijeru je završio u Red Star Saint-Ouenu, nakon jedne sezone (1991/1992.), odigravši 17 utakmica, uz 3 postignuta gola.
Nakon igračke karijere, Pape je počeo da radi kao trener. Trenirao je francuski Cannes, turske Istanbulspor, Konyaspor, Ankaraguču i klubove u Saudijskoj Arabiji. Posljednje trenerske destinacije su mu bile turski prvoligaši Rizespor i Ankaraspor. Trenutno je selektor bosanskohercegovačke nogometne reprezentacije.
Brojna priznanja
Safet Sušić je 1979. izabran za najboljeg sportistu BiH i za najboljeg fudbalera tadašnje Jugoslavije. Zatim 1981. dobio je Šestoaprilsku nagradu grada Sarajeva. Dvije godine kasnije proglašen je za najboljeg stranog igrača u Francuskoj. Povodom proslavljanja 50 godina UEFA, Sušić je zvanično proglašen za najboljeg fudbalera Bosne i Hercegovine u posljednjih pola vijeka.
oslobodjenje