Kalesija 10°

I FK Sarajevo izborio plasman u 3. pretkolo Evropske lige

U grotlu Koševa, pred velikim brojem svojih vjernih navijača, Sarajevo je ostvarilo veliku pobjedu nad Orebrom (2:0) i plasiralo se u 3. pretkolo Evropske lige, gdje ga čeka praška Sparta. Strijelac oba gola za bordo tim bio je mladi Nermin Haskić.

Rezultat 0:0 iz prvog susreta u Orebru, što je rekao i trener Sarajeva Jirži Plišek neposredno prije ove utakmice, čista je matematika. Šveđani su u glavni grad naše države došli s ciljem da ne igraju na nulu, dok su domaći znali da ih samo pobjeda može odvesti dalje. Naravno, niko ne želi čekati dodatnih pola sata produžetka, niti izvoditi penale, što bi se dogodilo da se ponovio rezultat iz Orebra.

Igrači u bordo dresovima od prve minute krenuli su kao da u sebi posjeduju motor. Nošeni sjajnom atmosferom i velikom podrškom svojih navijača, jednostavno, nisu mogli razočarati. Vidjelo se na samom otvaranju utakmice da Sarajevo može pored švedskog predstavnika. I, srećom, tako se na kraju dogodilo.

Već u prvoj minuti Damir Kojašević zaposlio je gostujućeg golmana Alvbagea. Dobru priliku propustio je mladi napadač Nermin Haskić, bivši igrač Budućnosti, kada je glavom pucao malo pored gola gostiju iz Orebra. Nedugo nakon toga, iskusni Obuća centrira, ali Kojašević nije mogao do lopte. Prvih pola sata Sarajevo je bilo puno bolje, ali mreže se nisu tresle.

Nekoliko minuta prije kraja prvog dijela, Bosanac u redovima Orebra, Nordin Gerzić, zaprijetio je domaćinu, ali je Dino Hamzić sjajno odbranio. U 43. minuti najveća prilika za Sarajevo. Šćepanović je majstorski gurnuo loptu u prostor za omalenog Asmira Suljića, kojeg pod prekršajem zaustavlja jedan gostujući igrač. Sve to dešavalo se pred golom Orebra, pa je glavni sudija odmah pokazao na bijelu tačku.

I kada su svi očekivali da se mreža Orebra konačno zatrese, uslijedila je tišina na Koševu. Emir Obuća je pucao po sredini gola, pa Alvbageu nije bilo teško odbraniti.

Neiskorištene prilike Sarajeva mogle su koštati našeg predstavnika, no srećom realizacija je popravljena u drugih 45 minuta. Na samom otvaranju drugog dijela velika radost za domaće navijače. Belošević je topovski opalio ka golu Orebra, Alvbage kratko odbio, a upravo taj “odbijanac” pospremio je Haskić, kojem je ovo prvi nastup pred navijačima na Koševu.

U 51. minuti Beloševićev “slobodnjak” skoro da završi u mreži Orebra, ali je lopta na kraju otišla malo pored lijeve stative gostujućeg gola. Sedam minuta kasnije opasnost pred domaćim golom. Brazilac Paulinho sjajno šutira, ali Hamzić još bolje brani. Sarajevu je put u treće pretkolo Evropske lige trasirao mladi Haskić svojim drugim golom u 63. minuti. Kapiten Sedin Torlak napravio je najveći dio posla, potom sjajno uposlio Haskića koji u maniru vrsnog strijelca matira Alvbagea.

Plišeku i njegovim saradnicima pao je kamen s leđa. Baš kao i igračima Sarajeva, koji su do kraja igrali bez ikakvog pritiska, te su mogli postići bar još dva gola. No, ruku na srce, mogli su i Šveđani do pogotka. Jako blizu tome bili su u 73. minuti, kada je Paulinhov “slobodnjak” umalo završio iza leđa Hamzića.

U 80. minuti Staff je najviši u šesnaestercu Sarajeva, ali glavnom s nekih sedam metara loptu šalje pored gola Hamzića. Na drugoj strani Obuća je imao priliku da se iskupi za promašeni penal, ali nije najbolje reagovao na centaršut s desne strane.

Unatoč 2:0 vodstvu, Plišekovi izabranici nisu dozvoljavali gostima da se razigraju, te su do posljednje minute igrali kao da im nedostaje još jedan gol za prolaz.

Velika noć za bh. nogomet! Željezničar je sačuvao prednost u Tiraspolu i eliminirao Sheriff, a onda je Sarajevo nadigralo Orebro za put u Prag. Ovome dodajmo da je i Borac sinoć s 3:2 savladao izraelski Maccabi iz Haife, iako su Izraelci riješili sve u prvoj utakmici.

Nadamo se da će ovakve partije naši predstavnici nastaviti pružati i u 3. pretkolu. Sparta Prag i Maccabi Tel Aviv? Ma, sve je moguće…

Sarajevo – Orebro 2:0 (Haskić 47, 62)

Stadion: Koševo. Sudija: Ruddy Buquet (FRA). Žuti kartoni: Dupovac, Obuća, Torlak, Haskić, Bajraktarević (SAR), Staaf, Gerzić, Wirtanen (ORE).

SARAJEVO: Hamzić, Dupovac, Torlak, Obuća, Kojašević /od 85. Bajraktarević/, Šćepanović /od 90. H. Handžić/, Čomor, Haskić, Suljić /od 81. Hadžić/, Belošević, K. Handžić.

OREBRO: Alvbage, Haginge, Johansson /od 60. Astvald/, Kihlberg, Nordback, Staaf /od 82. Yasin/, Wirtanen, Wowoah, Gerzić, Rama /od 90. Berger/, Paulinho.