05.sep.2011
Nekoliko hiljada građana sa područja TK radi za američke kompanije u Iraku i Afganistanu. Svi oni plate dobijaju preko tekućih računa u bh. bankama, no budući da se ta sredstva ne oporezuju u zemljama u kojima rade, postavlja se pitanje da li podliježu porezu u BiH, prenosi RTV Slon.
Veliki broj građana TK radi u inostranim kompanijama u Afganistanu i Iraku a najveći broj njih dolazi upravo iz Lukavca i Tuzle. Za sada ne postoji baza podataka koja bi potvrdila tačan broj tih građana. U zavisnosti od niza faktora, njihova godišnja zarada se kreće između 60.000 do 100.000 KM a riječ je o sredstvima koja se ne oporezuju u zemljama u kojima osobe rade.
Prema odredbama Zakona o porezu na dohodak, koji je u primjeni od 2009. godine, svi građani FBiH, koji primanja ostvaruju u inostranim zemljama, obveznici su poreza na dohodak.
„Stavom devet čl. 27. Zakona, propisano je da porezni obeznici, tj. lica sa područja FBiH koji ostvaruju dohodak na teritoriji druge države, dužni su da u roku od pet dana od dana prijema dohotka uplaćuju akontaciju poreza na dohodak“, kaže Fikret Hasanović, direktor tuzlanskog ureda Porezne uprave FBiH.
Slijedom toga, takve bi osobe, ukoliko se posmatraju kao rezidenti, trebale da podnose godišnje porezne prijave.
Hasnović ukazuje i na manjkavosti zakona zbog definicija rezidenti odnosno nerezidenta. Rezident je osoba koja na području FBiH ima prebivalište te na tom području boravi više od 183 i više dana u jednom poreznom periodu ili više poreznih perioda, dok nerezident na području FBiH boravi manje od 183 dana.
„Dakle ako uporedimo ove definicije, proizilazi da ovoj definiciji nerezidenta nedostaje onaj dio koji kaže da je to lice koje na području FBiH nema prebivalište te ne boravi na području FBiH više od 183 dana“, pojašnjava Hasanović.
Ovakve definicije imaju za posljedicu, da se neki naši građani koji plate ostvaruju u inostranim zemljama, ne osjećaju poreznim obveznicima. Ipak oni se prema zakonu smatraju poreznim obveznicima i ukoliko se pojave za ovjeru obrazaca premo ino poslodavcu traži im se da popune poreznu prijavu i daju dokaz o ostvarenom dohotku i porezu koji je tamo plaćen. Taj porez će ovdje biti priznat ili će se eventualno tražiti doplata sredstava u skladu sa zakonom no to do sada nije bio slučaj.