Kalesija 20°

Francuska sigurna protiv Ukrajine, Englezi sretno i spretno do pobjede protiv Švedske

Francuska je u drugom kolu grupe D, u Donjecku savladala domaćina EP, reprezentaciju Ukrajine rezultatom 0:2.

Meč je prekinut već u 4. minuti zbog velikog nevremena na stadionu Donbass Arena u Donjecku, a velika kiša i grmljavina primorali su sudiju Bjorna Kuipersa da igrače pošalje u svlačionice.

Ipak, utakmica je nastavljena nakon skoro sat vremena pauze, a Francuzi su od samog početka imali loptu više u svome posjedu i terensku inicijativu, ali bez pravih prilika. Menez je u 17. minuti pogodio mrežu Ukrajinaca, ali je gol opravdano poništen zbog ofsajda.

Jarmolenko je u 25. minuti imao prvi ozbiljniji pokušaj za Ukrajinu, ali je njegov šut sa dvadesetak metara otišao pored gola Llorisa. Samo dvije minute kasnije, Menez je pokušao na drugoj strani sa petnaestak metara, ali je šutirao iznad gola.

U 30.minuti, nakon velike greške ukrajinske odbrane, Menez je imao kolosalnu šansu za Galske pijetlove, ali je Pjatov fenomenalnom intervencijom sačuvao svoju mrežu. Četiri minute kasnije, fudbalski velemajstor Andrij Ševčenko je pobjegao francuskoj odbrani, ušao u kazneni prostor i iskosa sa lijeve strane šutirao, ali ravno u Llorisa, pa je najbolja šansa za Ukrajinu ostala neiskorištena.

U 40. minuti, nakon centaršuta Nasrija, Mexes je odlično šutirao glavom, a Pjatov još jednom čudesno odbranio i spasio svoj gol, pa se na odmor se otišlo bez golova, iako je bilo prilika na obje strane.

Gdje je stao na kraju prvog dijela, Pjatov je nastavio i na početku drugog. Menez je ponovo bio u velikoj šansi u 49. minuti, ali je njegov udarac iskosa sa svega nekoliko metara, odbranio ukrajinski golman. Već u narednom napadu, na drugoj strani, Ševčenko je odlično šutirao sa dvadesetak metara, a lopta je prohujala preko gola, vrlo blizu prečke Llorisa.

Konačno, u 53. minuti Galski pjetlovi su došli do zasluženog vodstva. Menez se odlično snašao u šesnaestercu i majstorski pogodio za vodstvo Francuske 1:0. Već u 56. minuti, Francuzi dolaze i do drugog gola. Benzema je majstorski uposlio Cabayea, a fudbaler Newcastlea je prizemnim šutem lijepo pogodio mrežu Pjatova za ubjedljivih 2:0. Ukrajina je u tim trenucima djelovala potpuno razbijeno, a Cabaye je 65. minuti pogodio stativu nakon lijepe akcije Francuza.

Do kraja utakmice, nekoliko poluprilika na obje strane, ali se rezultat nije mijenjao. Francuzi su sada prvi sa četiri boda i blizu su plasmana u drugi krug, dok će Ukrajina u posljednjem kolu protiv Engleske tražiti svoju šansu za eventualno iznenađenje i prolaz dalje.

Utakmicom Švedska – Engleska u Kijevu kompletirano je drugo kolu na EP u Poljskoj i Ukrajini. Englezi su u ludoj utakmici punoj preokreta slavili sa 3:2. Gordi Allbion je vodio 1:0, Šveđani okrenuli na 2:1, a konačan rezultat je glasio 3:2 za Englesku, koja je došla na prag četvrtfinala. S druge strane, Švedska već polako pakuje kofere, a do kraja će odigrati revijalni meč sa Francuskom. Englezima će biti dovoljan bod protiv Ukrajine u posljednjem kolu da se nađu među osam najboljih.

U 7.minuti Parker je zagrijao dlanove Isakssona koji mu sjajno brani udarac. Gotovo da se nije ništa dešavalo značajno do 23.minute kada Englezi stižu u vodstvo. Gerrard sjajno pronalazi timskog kolegu, Andy Carrolla koji na fantastičan način glavom pogađa mrežu Šveđana. Šveđani su nešto pokušavali preko Ibrahimovića, ali nije bilo opasnosti po gol Harta. Izdvajamo pokušaj Kallstroma  u 37.minuti, ali lopta ide iznad prečke.Četiri minute kasnije Hart je bio brži od Elmandera.

Za razliku od prvog u drugom smo gledali sjajan nogomet. Šveđani fantastično otvaraju drugi dio. Igrala se 49.minuta kada Mellberg šutira, a lopta ka putu ka mreži udara Johnsona i to je bilo 1:1 i povratak Ibrahimovića i društva u život.

Englezi se praktički nisu ni oporavili, a na semaforu je stajalo 2:1 za Švedsku. Olof Mellberg ponovo u glavnoj ulozi, sjajno skače i glavom matira Harta u 59.minuti. U 63. minutu  velika šansa za Engleze, ali Terryjev udarac glavom sjajno brani Isaksson. Ipak, u narednom napadu 2:2. Samo tri minute nakon što je ušao u igru, Walcott sa 20-tak metara matira švedskog golmana. U 76. minuti Ibrahimović je sjajno odapeo sa preko 20 metara, ali Hart brani i izbacuje loptu u korner. Kazna je uslijedila ekspresno. U 78. minuti sjajni Walcott pronalazi Welbecka, koji na fantastičan način petom pogađa za veliko slavlje Engleza i vodstvo od 3:2. Do kraja nije bilo promjena, a u posljednjim sekundama Isaksson sjajno brani udarac Gerrarda.

Švedska – Engleska 2:3
Olimpijski stadion u Kijevu. Sudija: Damir Skomina (Slovenija). Strijelci: 0:1 Carroll (23), 1:1 Johnson (49), 2:1 Melberg (59), 2:2 Walcott (64), 2:3 Welbeck (78). Žuti kartoni: Mellberg, J. Olsson, Svensson (Švedska), Milner (Engleska)
Švedska: Isaksson, Mellberg, Granqvist (od 66. Lustig), M. Olsson, J. Olsson, Elm (od 81. Wilhelmsson), Larsson, Svensson, Källström, Ibrahimović, Elmander (od 80. Rosenberg).
Engleska: Hart, Johnson, A. Cole, Terry, Lescott, Gerrard, Young, Milner (od 61. Walcott), Parker, Carroll, Welbeck (od 90. Oxlade-Chamberlain).