Kalesija 12°

FK Bosna Kalesija pobjedom osigurala opstanak u ligi?/ Pobjeda Sloge u gostima i produženje nade za ulazak u Prvu ligu

U okviru 23. kola fudbalske Druge lige Federacije, na stadionu u Kalesiji je odigrana utakmica između FK Bosna i „Odžak 102“ iz Odžaka.
Ovo je bila veoma važna utakmica za Kalesijski klub, i možda ključna utakmica sezone u borbi za opstanak u ligi.

Fudbaleri FK Bosna su veoma dobro otvorili utakmicu, te su već na samom početku utakmice imali nekoliko prilika za pogodak.
Velike probleme odbrani gostujuće ekipe je zadavao Edvin Zulić – Kina, koji je prvo iz izgledne prilike šutirao pored gola, a nekoliko trenutaka poslije toga pogađa i prečku.
Igra se odvijala na polovini ekipe iz Odžaka, uz dosta „sitnih“ prekršaja, koji su sprečavali igrače Bosne da budu konkretniji u završnici napada.
Nakon jednog takvog prekršaja 30-tak metara od gola gostiju, Adem Požegić centrira u šesnaesterac. Iako su skoro svi gostujući igrači bilipred svojim golom, loptu niko nije uspio zakačiti te ona završava u golu, za vodstvo FK Bosna od 1:0.

Napadi Kalesijaca su se nastavili, a gosti iz Odžaka tek u finišu poluvremena upućuju prvi šut prema golu domaćina. Nakon odlično izvedenog slobodnjaka za 25m, golma Muminović izbacuje loptu u korner, iz kojeg se izrodila još jedna prilika za ekipu Odžaka. U gužvi se povrijedio i golman FK Bosna, te je uslijedio karatak prekid.

U zadnjoj minuti utakmice se desila situacija, koja je skoro pa uobičajna na našim fudbalskim terenima.
Nakon jednog prekršaja gostiju na centru igrališta uz samu aut liniju, igrač Bosne Adel Fejzić bespotrebno udara igrača Odžaka koji se nalazio na zemlji.
Uslijedilo je naguravanje na terenu, u kojem su učesvovali igrači obje ekipe. Sve se to odvijalo pred očima delegata utakmice, koji nije imao ništa lijepo unijeti u svoju bilježnicu.
Gužva se smirila, a glavni sudija utakmice je pokazao crveni karton Adelu Fejziću iz Bosne, te jednom igraču iz Odžaka.
Isključeni igrači su još bili na putu ka svlačionicama, a sudija je označio kraj prvog poluvremena.

Kao i veći dio prvog poluvremena, i na početku drugog se igra odvijala na polovini gostujuće ekipe. Iz jedne polukontre, napadač ekipe Odžaka ulazi u šesnaesterac golmana Muminovića, te biva povučen sa leđa za dres od strane odbrambenog igrača Bosne.
Sudijska pištaljka se nije oglasila…
Već u sljedećem napadu je uslijedila nova prilika pred golom domaćina, a nakon volej-udaraca igrača Odžaka lopta pogađa vanski dio mreže.

Nakon 10-tak minuta igre u drugom poluvremenu, u Kalesiji je počela padati i kiša, a 40-tak navijača je počelo napuštati tribine stadiona.
Igrala se 60. minuta utakmice, kada nakon sjajnog pasa Zulića, Šemsudin Džanić izlazi sam pred golmana Odžaka. Džanić se odlučio na dribling na lijevu stranu, te odlazi daleko od gola, a odbrambeni igrači su zauzeli svoje pozicije pred svojim golom, ali napadač Bosne uspjeva nekako uputiti šut ka golu. Golman je odbranio taj udarac, a lopta je odskočila pored gol-linije, a jedan igrač nespretnom intervencijom ubacuju loptu u svoju mrežu za vodstvo Kalesijaca od 2:0.

Napadi Kalesijaca su uglavnom išli preko desne strane, a nakon jednog takvog napada fudbaleri Bosne pogađaju stativu.
Edvin Zulić – Kina, koji je u drugom poluvremenu igrao u vrhu napada, je bio nezaustavljiv pred golom Odžaka.
Nakon jedne solo akcije, Zulić prelazi tri gostujuća igrača te rutinski šalje loptu iza golmana gostiju za 3:0.
Već u sljedećem napadu, Zulić izlazi sam pred golmana, ali nakon lošeg šuta sa 10-tak metara golman je čak uspio i uhvatiti loptu.

Treba istaći da je golaman gostiju, pored 3 primljena gola, sjajno branio te spasio goste od težeg poraza.
U sastavu ekipe FK Bosna, pored spomenutog Zuliča, odličnu utakmicu je odigrao i Edin Karić na poziciji stopera, koji je sjajno prenosio loptu na polovinu gostiju, bez ijednog pogrešnog pasa tokom 90 minuta igre.

Iako je bilo evidentno da je Kalesijski klub kvalitetniji od ekipe Odžaka 102 (koji u sastavu skoro da i nemaju igrača starijeg od 20 godina), sudijska trojka se nije posebno proslavila u ovoj utakmici, te su sve sporne situacije otišle na stranu domaćina.

Sa ovom pobjedom, FK Bosna je skočila na 12. poziciju, te je sada velikih 7 bodova iznad pozicije koja vodi u niži rang.

FK Bosna Kalesija 3:0 Odžak 102 (Požegić, autogol, Zulić)

FK Sloga iz Tojšića je upisala sigurnu pobjedu u Orašju protiv ekipe Hajduka.
Nakon što je Apelaciona komisija NS BiH uvažila žalbu Tojšićana, te će se utakmica iz Živinica protiv Priluka ponoviti, fudbaleri Sloge su puni motiva gostovali u Orašju.

Sloga je nakon nekoliko gostovanja upisala pobjedu na gostujućem terenu, a slavili su rezultatom 0:2.
Iako je ekipa iz Gračanice slavila i u ovom kolu, te zadražala 7 bodova više u odnosu na Slogu, Tojšićani i dalje imaju šansu za ulazak u Prvu ligu Federacije.
Pored jedne utakmice manje, Sloga će u Tojšićima u okviru 26. kola dočekati ekipu iz Gračanice, te imaju odličnu priliku da sa dvije pobjede smanje zaostatak na samo 1 bod.

U narednom kolu, Tojšićani dočekuju ekipu Dinamo Donja Mahala, dok FK Bosna gostuje u Tinji kod ekipe Maldosti.