Kalesija 28°

Finale Šehidskog kupa općine Kalesija: Sloga se poigrala sa Bosnom u Kalesiji

U ovogodišnjem finalu Šehidskog kupa općine Kalesija, koje se igralo na Dan općine, 23. maja, sastale su se FK Bosna Kalesija i FK Sloga Tojšići.
Obje ekipe se takmiče u okviru Druge lige FBiH, ali sa dosta različitim uspjehom. Sloga je do prije par kola potajno gajila nade za ulazak u veći rang, dok se ekipa Bosne od početka sezone nalazi u donjem dijelu tabele, te još nisu potvrdili svoj status u ligi za sljedeću sezonu.

-Prije utakmice, igrači i navijači oba kluba su se učenjem Fatihe sjetili šehida Kalesije.

Stadion u Kalesiji je bio mjesto odigravanja finalnog meča Šehidskog kupa.
Iako FK Bosna u drugom dijelu pruža odlične partije barem na ovom stadionu, u ovoj utakmici su se namjerili na kvalitetnijeg protivnika.

Oko 200 gledalaca se još nije ni smjestilo na tribinama stadiona, a Elvin Suljić pogađa za vodstvo Sloge od 0:1.
Igrala se 4. minuta utakmice a golman Bosne, Muminović Eldin, na povratnu loptu svojih sagrača loše reaguje te dodaje u noge Suljiću, koji prima loptu a zatim dribla Muminovića i plasira loptu u mrežu.

Jeftino primljeni gol je poljuljao samopoudaznje kod igrača Bosne, te su igrači Sloge znalački držali loptu u blizini protivničkog šesnaesterca.
Igrala se 24. minuta kada Sloga povećava rezultat na 0:2.
Nakon loše reakcije odbrambenih igrača Bosne, golman Muminović brani prvi udarac Mirze Šehića, ali lopta ponovo dolazi do napadača Sloge, koji fintom šuta izbacuje jednog odbrambenog igrača Kalesijskog kluba te pogađa nebranjeni dio mreže.

Već u 30. minuti utakmice, svojim drugim pogotkom, Mirza Šehić rješava sve dileme oko pobjednika ovog meča.
Na odmor se otišlo vodstvom Tojšićana 0:3, a Kalesijci su u prvih 45 minuta samo jednom opasno zaprijetili golu Sloge, kada je Said Šmigalović solidno šutirao iz slobodnog udarca.

-Ekipa Bosne bolje otvara drugo poluvrijeme, te se prvih 15 minuta drugog poluvremena igralo većinom na polovini Sloge, koja se oslanjala na na kontranapde i brzinu svojih napadača.
U drugom poluvremenu je bilo dosta prekida da bi se ukazala pomoć igračima koji bi nakon, često, žestokih startova protivnika ostajali na travnjaku.
U sporijoj igri, Kalesijci su uspjeli da kreiraju dvije odlične prilike. Prvo je Said Džilić šutirao sa oko 20-tak metara i pogodio prečku, a nekoliko trenutaka nakon toga, Edib Jukić propušta priliku utakmice, kada sa nekih 5m praktično dodaje loptu u ruke golmana Sloge, Šefika Imamovića.

Sloga se nakon toga oslobodila pritiska, te je ponovo bila opasna po gol Muminovića, koji je u finišu utakmice ima pune ruke posla.
Suljić je izašao jedan na jedan sa golmanom Bosne, ponovo ga zaobišao i plasirao loptu u mrežu, ali pomoćni sudija je označio ofsajd poziciju.
Nekoliko trenutaka nakon toga, nakon udarca glavom jednog igrača Sloge, lopta pogađa prečku a zatim i gol liniju. Sudija je pokazao da se igra nastavi, a već u slejdećem napadu, nakon sjajne kombinacije na lijevoj strani, Edis Zulić odlično centrira, a Elvin Suljić volej udarcem pogađa za svoj drugi pogodak, i konačan rezultat 0:4.

FK Bosna: Muminović (C), Fejzić (Karić I.), Mustafić (Beširević), Požegić, Omerović, Karić E., Jukić (Nezirovac), Džilić, Džanić, Šmigalović, Zulić (Klupa: Karić A., Alagić)

FK Sloga: Imamović, Huseinović (Fatić), Zulić, Tabalović (C), Poljaković (Zulić M), Mujanović, Kitić, Šmigalović, Musić, Suljić, Šehić (Halilović) (Klupa: Smajlović, Begić, Salkanović)

Golovi: Suljić 4. i 80. min, Šehić 24. i 30. min
Žuti kartoni: Šmigalović, Omerović/ Tabalović, Huseinović
Crveni kartoni:

-Načelnik općine Kalesija, Rasim Omerović, je uručio trofej pobjedniku turnira, koji je primio kapiten Sloge, Suad Tabalović.
Eldin Muminović, kapiten ekipe Bosne, je primio trofej za osvojeno drugo mjesto
Općisnki načelnik je obezbjedio i nagrade za sportsku opremu; 900KM (pobjednik), kao i 100KM (drugoplasirana ekipa).
—————

-Treba napomenuti da su najmlađi polaznici fudbalske škole Bosna odigrali revijalnu utakmicu orije početka finala Šehidkog kupa.