Kalesija 13°

Finale Eurobasketa će igrati Francuska i Španija

Polufinale Eurobasketa u Litvaniji je donijelo sjajnu košarku, a veliko finale je izborila Francuska koja je večeras savladala Rusiju sa 79:71. Tricolori će imati priliku u nedjelju navečer da se revanširaju Španiji za nedavni težak poraz u grupi, dok će Rusi kojima je ovo bio prvi poraz na prvenstvu u meču za treće mjesto igrati protiv Makedonije.

Igralo se izjednačeno do početka treće četvrtine (40:40) kada su Francuzi ubacili u brzinu više. Francuzi su dobili prve tri četvrtine (17:16, 22:18, 16:13) i tako stekli ipak začajnu prednost uoči posljednjih 10 minuta (55:48).

U 33. minuti bilo je rekordnih 61:49, ali je odmah Kirilenko vratio na minus 9, a Monia je novom trojkom spustio na 61:55. U 36. minuti je bili 69:59, ali Rusi su ponovo prišli na minus 5, ali tada stvari u svoje ruke uzima Tony Parker koji vraća na devet razlike i riješeva utakmicu.

Najbolji Francuz je očekivano bio Parker sa 22 poena (3 skoka, 3 asistencije), a u stopu ga je pratio još jedan NBA igrač, Nicolas Batum sa 19 poena pet skokova i četiri skoka.

S druge strane, popularni Kalašnjikov, Andrei Kirilenko je ubacio 21 poen (3 skoka, dvije asistencije), ali nije mogao sam protiv NBA dvojca iz Francuske. Jedini dvocifreni Rus bio je još Mozgov (12).

U ranijem terminu prvu polufinalnu utakmicu igrali Španija i Makedonija.
Rezultat je na kraju glasio 92:80 za Španiju, koja je zahvaljujući Navaru i Gasolu slomila Makedonce, najbolju odbranbenu ekipu na prvenstvu.

Navarro je susret završio sa 35 poena, a Gasol je morao odigrati svoju najbolju partiju na Euru da bi savladali neugodne Makedonce.

———————

-Utakmicu za treće mjesto igraju Rusija i Makedonija, dok će se u finalu Eurobasketa 2011. sastati Francuska i Španija, reprezentacije koje su i prije prvenstva bile u užem krugu favorita.

Razočarenje prvenstva su svakako domaćini, Litvanci, a pored njih treba izdvojiti Hrvatsku i Tursku, od kojih se sigurno očekivalo mnogo više. Njemačka sa Nowitzkim sigurno može više, a reprezentativci Srbije će sigurno biti na udaru svojih navijača.Hit ovog prvenstva je svakako ekipa Makedonije, koja je pokzala šta znači timski duh i ljubav prema državnom grbu.

Bosna i Hercegovina je još jednom razočarala svoje navijače, iako se u jednom trenutku pojavio tračak nade za dobar rezultat na Eurobasketu.