Kalesija

FBiH: Deset banaka kontroliše 80 posto tržišta

 

Deset banaka u Bosni i Hercegovini, prema posljednjim podacima, kontroliše oko 80 posto bankarskog tržišta BiH, a tri bankarske grupacije u zemlji drže oko 53 posto tržišta. Članice UniCredit grupacije, UniCredit banka Mostar i UniCredit Banja Luka, na prvom su mjestu sa oko četiri milijarde KM aktive i 19,1 posto tržišnog udjela, dok Raiffeisen banka na drugom mjestu ima 3,9 milijardi KM aktive i tržišni udio 18,4 posto. Treće mjesto zauzima Hypo grupa (Hypo banke iz Mostara i Banje Luke) sa 3,4 milijarde KM aktive i tržišnim udjelom od 16,2 posto.

“Samim tim što nekoliko velikih banaka ima većinski udjel na tržištu, postoji sistemski rizik. Obveza supervizora (agencija za bankarstvo) je praćenje i prepoznavanje nedostatka adekvatnosti kapitala svake od banaka, te pravovremeno obavezivanje banaka na poduzimanje potrebitih mjera”, kažu u Centralnoj banci BiH. Dakle, ukoliko bi se neka od vodećih banaka našla u ozbiljnim problemima, to bi imalo velike negativne posljedice na cjelokupnom tržištu.

Međutim, u ovom trenutku indikatori ranog upozoravanja pokazuju da je bankarski sektor u cjelini adekvatno kapitaliziran, iako postoje banke kojima bi se, prvenstveno zbog pogoršanja makroekonomskih uvjeta u zemlji i inozemstvu, mogle javiti potrebe za dokapitaliziranjem u narednim razdobljima. Propisana kapitaliziranost banaka u BiH je 12 posto, a prosječna kapitaliziranost na razini bankarskog sektora u BiH je oko 15 posto, napominju iz Centralne banke.

U Agenciji za bankarstvo Federacije BiH su mišljenja da zbog sveprisutne krize, koja ima uticaja i na našu zemlju, naše banke neće biti izuzete od određenog stepena rizika. Od ključnog je značaja da banke u FBiH što opreznije vode svoju kreditnu politiku, da adekvatno procjenjuju kvalitet kreditnih plasmana te formiraju rezerve za moguće kreditne gubitke, čime osiguravaju stabilnost svog poslovanja.

Ipak, treba naglasiti da su banke u FBiH, s obzirom na ekonomsku i finansijsku situaciju u zemlji okruženju, ostvarile su stabilno poslovanje jer posluju na tradicionalan način i imaju manje rizičan način finansiranja od svjetskih banaka, kažu u Agenciji.

Konkurencija na bankarskom tržištu BiH je, kako tvrde bankari, vrlo oštra, ali za ovaj sektor je najvažnije da je zasad stabilan i likvidan. Istina, kreditni rast u prošloj godini na nivou sektora bio je dosta nizak, oko dva posto, što nas nikako ne može zadovoljiti jer smo u predkriznom razdoblju imali kreditni rast između 15 i 30 posto.

ekapija.ba

 

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
[contact-form-7 id="257132" title="Report error"]

Komentari

Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

Živanov u narandžastom dresu i naredne sezone

U srijedu Svečana akademija povodom Dana antifašista i boraca NOR-a

Novogodišnjim bazarom počela „Zima u Živinicama“: Večeras Laki …

Aktivnost mjesnih zajednica u 2023. godini: Najviše sjednica u Gornji …

Nekoliko živiničkih naselja u utorak bez struje

CLOSE
CLOSE