Kalesija 29°

Evropska liga: Falcao i društvo ”razmontirali” Valenciu, Sporting preokretom do pobjede protiv zahuktalih Baskijaca

Da španski timovi dominiraju evropskim fudbalom, ove sezone je i više nego očito. Real Madrid i Barcelona su ušli u top četiri ekipe Lige prvaka, dok je u Evropskoj ligi moguće špansko finale, budući da su tri od četiri tima u polufinalu, dolaze iz Primere.

Odigrane su i prve utakmice polufinala Evropske lige. U španskom duelu, Atletico Madrid je dočekao Valenciju, dok je tim Atletic Bilbaa gostovao u Lisabonu, ekipi Sportinga.

Atletico Madrid – Valencia 4:1

Centralni meč za večeras bio je španski duel Atletica i Valencie. Dva tima koja se odlično poznaju iz prvenstva, prvi put su se sreću u nekom evropskom takmičenju. Ponajviše zahvaljujući tom poznanstvu, na početku meč nije bilo klasičnog odmjeravanja snaga, nego se odmah krenulo agresivno i žestoko.

Madriđani su bili nešto kvalitetniji pred šesnaestercom Šišmiša, a već u 18. minuti, ”unovčili” su blagu dominaciju. Katastrofalna indolentnost odrane Valencije je kažnjena u vidu gola Falcaa. Arda Turan je uporno ”dosađivao” odbrani Valencie po strani, jednu takvu situaciju je iskoristio da uposli strijelca gola, koji sa četiri metra glavom matira Diega Alvesa.

Valencia je očigledno svoju priliku čekala u kontrama ili polukontrama. No, u prvih pola sata, nisu ni to uspjevali. Odbrana Madriđana je neutralizovala svaki pokušaj Soldada i Jonasa, te veznjaka Valencie.  Ipak, Valencia je kako je vrijeme u prvom poluvremenu odmicalo, bila nešto opasnija, a kada se čekala sudijska zviždaljka koja označava kraj prvog dijela, Valencia je poravnala rezultat.

Velika greška golmana Atletica, Curtoisa rezultirala je kornerom, iz kojeg Jonas u 43. minuti pronalazi put do mreže.

Samo četiri minute su bile dovoljne domaćima da u nastavku meča dođu do novog vodstva. Nova katastrofalna reakcija odbrane Valencije, koju koristi Miranda. Prethodno je Diego uputio genijalan centaršut. Slavlje domaćih navijača se nije ni stišalo, a odbrana Valencie je napravila novu grešku, koju je u gol pretvorio Adrian. Praktično su mu poklonili loptu na tridesetak metara od gola, koju veznjak vuče sa sobom, i ležerno matira nemoćnog Diega Alvesa.

Najljepši momenat utakmice se desio u 78. minutu. Falcao je bio okružen dvojicom fudbalera Valencie, sjajno se namjestio na lijevu nogu, te prelijepim udarcem sa 17 metara uz pomoć prečke – doprinijeo destrukciji Valencie. Kada se očekivao posljednji zvižduk sudije, korner za Valenciu, previše opuštena reakcija odbrane Atletica, i Costa golom daje kakve takve šanse svom timu u uzvratu.

Sporting Lisabon – Atletic Bilbao 2:1

Poprilično izjednačneno prvo poluvrijeme se igralo u Lisabonu. Meč koji je označen kao susret ”ubica Manchestera”, ispunio je očekivanja vrijedna polufinala Evropske lige, ali golova u prvih 45 minuta nije bilo. Nešto ofanzivniji su bili domaći, koji znaju šta znači dobar rezultat na domaćem terenu, no brojni šutevi  upućeni ka golmanu Lavova iz Baskije, nisu našli put do mreže.

I Bilbao je bio opasan, ali dosta opreznije su igrali, a prvih 45 minuta je okončano bez golova.
Da ova utakmica ne završi bez golova, prvi se pobrinuo Atletic Bilbao. Sjajni Baskijci su preko Aurtenextea poveli sa 1:0. To je dalo dodatnu snagu ekipi Sportinga, koja se nije predavala, te su bili uporni da dođu do poravnanja, u najmanju ruku pred uzvrat u Španiji. To su naposlijetku i uspjeli preko Insue, koji pogađa mrežu Lavova u 76. minuti.

Četiri minute poslije, potpuni preokret u Lisabonu. Igra se 80. minuta, a Capel je strijelac za novo slavlje domaćina, 2:1. Na koncu se ispostavilo da je to sve iz ovog meča, što samo znači da imamo sve preduslove da gledamo odličan uzvraz u Baskiji, jer Llorente i društvo ne ostaju dužni.