Kalesija 16°

Engleska Premier liga: Najbolji igrač u avgustu je Edin Džeko, najbolji menadžer Alex Ferguson

Bosansko-hercegovački napadač Manchester Cityja Edin Džeko i menadžer Manchester Uniteda Sir Alex Ferguson ponijeli su epitet najboljeg fudbalera i menadžera mjeseca avgusta u Premierligi.

Fergusonov United osvojio je maksimalnih devet bodova u tri odigrane premierligaške utakmice uz gol-razliku 13-3, a u tom je periodu između ostalih savladao velikog rivala Arsenala sa nevjerovatnih 8-2.

S druge strane, Džeko je zabio šest golova u prva tri kola predvodivši svoj City takođe do maksimalnih devet bodova, a čak je četiri puta tresao mrežu u visokoj 5-1 pobjedi nad Tottenhamom na White Hart Laneu.

Za Fergusona je ovo bila čak 26. mjesečna nagrada za najboljeg menadžera Premiershipa od njenog osnivanja 1993. godine, a škotski je stručnjak ponio epitet najboljeg menadžera sezone u čak deset navrata. Za Džeku je ovo bila premijerna mjesečna nagrada.

—Džeko je u utakmici protiv Bjelorusije odigrao odlično prvo poluvrijeme, kada je bio konstantna opasnost po gol domaćina. U drugom poluvremenu su izabranici Sušića odigrali rutinski, bez mnogo ataka prema golu Bjelorusa, a Džeko je kraj utakmice dočekao na klubu. Sušić je našeg najboljeg igrača čuvao za Zenicu (utorak, 06. septembar), a težak teren u Bjelorusiji je bio velika opasnost za eventualne povrede.