Drugo kolo Evropskog prvenstva: Češka slavila protiv Grčke, Poljaci i Rusi remizirali u odličnoj utakmici

Drugo kolo takmičenja po grupama na Euru u Poljskoj i Ukrajini počelo je danas utakmicom u Wroclawu između Češke Republike i Grčke. Česi su bili bolji  slavili pobjedu rezultatom 2:1.

Češka je bila mnogo bolja momčad  prvom poluvremenu, imali su igru, ali s u drugom poluvremenu potpuno pali. Na njihovu sreću na drugoj strani je bila slaba ekipa Grčke, koja nije znala ni mogla kazniti sve njihve propuste.

Češki selektor je nakon teškog poraza od Rusije u prvom kolu bio izuzetno ljut na pojedine igrače, pa je zbog toga izvršio nekoliko izmjena u sastavu, kako igračkih tako i taktičkih. To se već na samom početku utakmice vidjelo. Evropski prvak iz 1976. godine je sjajno krenuo u utakmicu.

Već u prvoj minuti su Česi imali solidnu priliku, a u 3. su došli do vodstva. Hubschman je sa sredine terena sjajno uposlio Petra Jiračeka koji izlazi ispred Chalkiasa i matira ga za veliko slavlje mnogobrojnih čeških navijača.

Slavlje se nije ni stišalo, a grčki golman je opet morao po loptu u svoju mrežu. Gebre Selassie je odlično probio p desnom boku i na pet metara uposlio Vaclava Pilara koji ispred Katsouranisa šalje loptu u mrežu. Nakon toga su Česi i dalje dominirali terenom,a posebno se isticao Jiraček.

Grci su prvu priliku stvorili u 20. minuti preko Salpingidisa, ali je rezultat ostao nepromijenjen. Tri minute kasnije Grčka se našla u novim problemima, jer je zbog povrede igru morao napustiti golman Chalkias, a među stative je stao Sifakis.

Česi su dominirali terenom, stvarali su poluprilike, ali se rezultat nije mijenjao. U 40. minuti su Grci postigli pogodak, ali je on zbog ofsajda Fortounisa poništen. Rezultat iz šeste minute je bio ujedno rezultat i kojim se tišlo na odmor.

Od samog starta drugog poluvremena Grci su krenuli znatno bolje nego u prvom dijelu, imali su posjed lopte, ali nekih pravih prilika nije bilo. Međutim, u 53. minuti iz ničega dolaze do pogotka. Petr Čeh je napravio katstrofalnu grešku, koju je iskoristio Teofanis Gekas i smanjio rezultat na 2:1.

Česi su nakon rimljenog pogotka bii potpuno zbunjeni, u sljedećih desetak minuta nisu uspjeli povezati dva tačna pasa. Grčka je bila nešto bolja, ali bez nekih posebnih prlika za postizanje pogotka sve do 60. minute kada je iz prekida zaprijetio Karagounis.

Češka je prvu ozbiljniju priliku napravila u 67. minuti kada je p lijevoj strani dlčno prošao Pilar i ubacio loptu u peterac Grčke, ali je Jiraček zakasnio. Kako se bližio kraj utakmice igra je bila sve dosadnija. Grci su nešto i pokušavali preko Samarasa, dok su Česi bili blijeda kopija momčadi iz prvog dijela utakmice.

U posljednjih deset minuta susreta nije bilo većih uzbuđenja. Grci su preskakanjem igre pokušavali doći do izjednačenja, dok su Česi kada bi imali loptu  svom posjedu odugovlačili pokušavajući “ukrasti” što više vremena. Na kraju su Česi zadovoljni napustili teren slaveći pobjedu koja ih ostavlja u igri za četvrtfnale.

Češka Republika – Grčka 2:1

WROCLAW – Stadion Mlejski. Sudija: Stephane Lanoy (Francuska). Žuti kartoni: Rosicky, Jiraček, Kolar (Češka), Torosidis, Papadopoulos, Salpingidis (Grčka). Strijelci: Jiraćek 3. i Pilar 6. (Češka), Gekas 53. (Grčka).

ČEŠ: Čeh, Gebre Selassie, Sivok, Kadlec, Limbersky, Hubschman, Plasil, Jiraček, Rosicky (Kolar 46’- Rajtoral 90’), Pilar, Baroš (Pekhart 64’). Selektor: Michal Bilek

GRČ: Chalkias (Sifakis 23’), Torosidis, Papadopoulos, Katsouranis, Holebas, Fotakis (Gekas 46’), Maniatis, Karagounis, Fortounis (Mitroglou 71’), Samaras, Salpingidis. Selektor: Fernndo Santos

Drugi meč grupe A, Evropskog prvenstva u Ukrajini i Poljskoj, odigrali su drugi nominalni domaćin Poljska i selekcija Rusije. Uvertira pred meč, donijela je krvave obračune u Varšavi, u kojima su učestvovali huligani i jedne i druge reprezentacije, dok je na terenu – svih 90 minuta proteklo u fer i sportskoj igri.

Naravno, Rusi su već u drugom meču htjeli izboriti plasman u četvrtfinale, te nastaviti odličnu igru i formu na Euru, dok je Poljacima trebalo iskupljenje zbog loše igre na otvaranju prvesntva, i mršavih 1:1 sa Grčkom.

Za domaće, odlično je počelo, lijepo su igrali i bili su strašno agilna ekipa. Rusi su nešto odmjerenije startali, ali su iz napada u napad, bili jako opasni te su imali svoje prilike koje su ih mogle dovesti do vodstva.

Statistički, lopta je bila više u posjedu izabranika Dika Advocaata, a tu prednost su ”unovčili” u 37. Minuti. Strijelac za vodstvo bio je ponovo Dzagoev, kojem je ovo treći gol na prvenstvu.

Do poluvremena, ista, dinamična igra na terenu, a na odmor se odlazi s prednošću gostiju.
Prava ljepotica, nastavljena je i u drugom poluvremenu. Vjerovatno, utakmica sa najviše tempa do sada na EURU, u drugi dio, krenula je sa inicijativom Rusije, koja je vidjela šansu da možda postigne još neki gol, kako bi osiugurali nova tri boda.

U naletima, koje je mahom predvodio Andreiy Arshavin, Poljska dolazi do poravnanja. Tranziciona kontra, sjajni fudbaler Borussije Dortmun, Kuba Blaszczykowski, prekrasnim udarcem, i još ljepšim golom matira Malafeeva, za veliko slavlje u Varšavi. Igrala se 57. minuta, kada je postignut jedan od ljepših golova na prvenstvu.

Nije bilo stajanja ni u nastavku. Lijepo i sa puno tempa se igralo i u nastavku. Lopta nije stajala niti u jednom trenutku,  a prilika i poluprilika je bilo na obije strane. Doduše ne onih sto postotnih, ali meč u ovakvom ritmu bio je fenomenalan za gledanje.

No na žalost, golova do kraja nije bilo, te je drugi duel grupe A, završen sa podjelom bodova, sa konačnih 1:1. Rusi su ostali prvi sa četiri boda, dok će Poljska, u završnom duelu grupne faze protiv Čeha, tražiti priliku da ode u četvrfinale Eura, na kojem su i domaćini.